Μπάγερν-Αρμάνι 85-79: Οι Βαυαροί κρατούν ζωντανό το όνειρο της πρόκρισης

Η Μπάγερν κυρίως με τις σαρωτική πρώτη και τρίτη περίοδο, επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 85-79, κάνοντας το 2-1 στην σειρά των προημιτελικών της EuroLeague.

Η Μπάγερν Μονάχου πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-9). Άμεση ήταν η αντίδραση της Αρμάνι, η οποία μείωσε στους δύο πόντους (24-22, 13') με ένα επί μέρους σκορ 13-2. Παρότι οι Ιταλοί προηγήθηκαν στο 16' (33-32), οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην πρωτοπορία με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-35).

Η Μπάγερν εδραίωσε το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 25-16 και κατάφερε να είναι μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-51). Αν και οι Ιταλοί μείωσαν στους οχτώ πόντους στην τέταρτη περίοδο (71-63, 24'), οι Βαυαροί διαχειρίστηκαν την κατάσταση και νίκησαν με 85-79.

Από την Μπάγερν Μονάχου ξεχώρισε ο Λούσιτς με 27 πόντους και οι Μπόλντγουιν και Ζίπσερ σκόραραν από έντεκα πόντους έκαστος. Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκε ο Ντιλέινι με 18 πόντους, με τους Ροντρίγκεθ και Σιλντς να βάζουν από έντεκα πόντους.

Περίοδοι: 23-9, 39-35, 64-51, 85-79