Μπαρτσελόνα - Ζενίτ 81:78: Με... καρδιοχτύπι το 1-1 οι μπλαουγκράνα

Σε ένα ματς... θρίλερ η Ζενίτ πάλεψε με νύχια και με δόντια, ωστόσο η Μπαρτσελόνα είχε τα ψυχικά αποθέματα στην παράταση και κατάφερε να πάρει τη νίκη (81-78) και να ισοφαρίσει την σειρά σε 1-1.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πόντο-πόντο το ματς, ωστόσο η Ζενίτ ήταν εκείνη που βρέθηκε σε θέση οδηγού στο πρώτο δεκάλεπτο (13-16, 10'). Με τη Μπαρτσελόνα να περιορίζει το παιχνίδι του Πάνγκος και να φαίνεται πιο διαβασμένη σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, οι Ρώσοι δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τα ηνία και στη συνέχεια. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους με μπροστάρη τον Ντέιβις, ανέβασαν στροφές και σκοράροντας 25 πόντους συνολικά στην δεύτερη περίοδο, ξέφυγαν στους 9 πόντους (38-29, 10').

Μετά την ανάπαυλα το σύνολο του Πασκουάλ πέρασε στην αντεπίθεση και κράτησε τους Ισπανούς στους 10 πόντους στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να φέρει το ματς στα ίσα (48-48, 30'). Όπως ήταν αναμενόμενο με βάση την εξέλιξη του αγώνα, οι δύο πλεύρες πορεύτηκαν χέρι-χέρι στο τελευταίο μέρος. Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει μία μικρή «ανάσα» 6 πόντων, 2:30'' πριν το φινάλε (65-59), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και με 1:26'' να απομένουν ο ο Γουίλ έκανε το 66-64 με 2 εύστοχες βολές. Οι Ισπανοί δεν βρήκαν κάποιο καλάθι στην επόμενη κατοχή και ο Πάνγκος με δύο βολές έφερε εκ νέου το παιχνίδι από... την αρχή (66-66).

Με 40 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Μίροτιτς αστόχησε στην προσπάθειά του να σκοράρει. Ο Πάνγκος πήρε πάνω του την τελευταία κατοχή της Ζενίτ, ωστόσο δεν κατάφερε ούτε εκείνος να ευστοχήσει και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (66-66, 40'). Στο έξτρα πεντάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορεί να ξεφύγει και να αποκτήσει απόσταση... ασφαλείας. Με το σκορ στο 76-76, μόλις 40 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, ο αγώνας πήγε στην γραμμή της φιλανθρωπίας. Ο Ντέιβις με μία βολή έκανε το 77-76. Στη συνέχεια ο Χάνγκα έκλεψε την μπάλα από τον Πάνγκος, υποχρεώνοντας τους Ρώσους να κάνουν φάουλ. Οι μπλαουγκράνα στάθηκαν ψύχραιμοι στην... ρωσική ρουλέτα και έτσι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με και να ισοφαρίσουν την σειρά σε 1-1.

Από τους νικητές διακρίθηκε ο Ντέιβις με 22 πόντους, ενώ ο Χίγκινς σημείωσε 15 πόντους.

Από την μεριά των ηττημένων, ο Πάνγκος μέτρησε 23 πόντους, ενώ ο Γουίλ πέτυχε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 38-29, 48-48, 66-66 (κ.α), 81-78 (παρ.)