Εφές - Ρεάλ 91-68: Ετοιμάζει την σκούπα... η Αναντολού

Η Αναντολου Εφές έκανε επίδειξη δύναμης για ακόμα μια φορά κόντρα στην Ρεάλ και είναι έτοιμη να... τελειώσει την δουλειά στην Μαδρίτη, καθώς προηγείται με 2-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.

Οι Τούρκοι μετά τα πρώτα 4’ του αγώνα ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα, τελειώνοντας την πρώτη περίοδο  στο +9 (22-13,10).  Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα τους και μάλιστα πήγαν στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά στο +12 (44-32,20’).  Η Ρεάλ δεν μπόρεσε ούτε μετά την ανάπαυλα να αντιδράσει, σε αντίθεση το σύνολο του Αταμάν ανέβασε περισσότερες στροφές και κατάφερε να εκτοξεύσει την διαφορά στο +20 (65-45,30’).  Οι Τούρκοι δεν χαλάρωσαν ούτε στο τελευταίο μέρος του αγώνα και έφτασαν στην εύκολη νίκη με 91-68.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Μίτσιτς με 23 πόντους και ο Λάρκιν με 21 πόντους

Για τους ηττημένους κορυφαίος ήταν ο Τόμκινς με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 44-32,65-45, 91-68