Αρμάνι-Μπάγερν 79-78: Πήρε το θρίλερ με buzzer beater του Λεντέι

Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε μια μεγάλη ανατροπή και πήρε το θρίλερ στο τελευταίο δευτερόλεπτο χάρη στο καλάθι του Ζακ Λεντέι, επικρατώντας της Μπάγερν Μονάχου με 79-78 και κάνοντας το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με την Μπάγερν Μονάχου να παίζει πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-16). Οι Βαυαροί πέρασαν στην αντεπίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 26-11 και προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-27).

Παρά το γεγονός ότι η Ιταλική ομάδα μείωσε ακόμη και στους οχτώ πόντους (47-39, 24'), οι Γερμανοί διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και προηγούνταν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-53). Η Αρμάνι Μιλάνο πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα επί μέρους σκορ 26-14 έκανε το ματς ντέρμπι. Παρότι ο Γκιστ με δύο εύστοχες βολές του έβαλε μπροστά την Μπάγερν Μονάχου με 1.5 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο ΛεΝτέι με ένα λέι απ στο τελευταίο δευτερόλεπτο έδωσε την νίκη στην ομάδα του, κάνοντας το 79-78.

Από την Μπάγερν Μονάχου ξεχώρισαν οι Μπόλντγουιν και Τζόνσον με δέκα πόντου έκαστος, ενώ από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Λεντέι και Σέρχι Ροντρίγκεθ με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα

Δεκάλεπτα: 16-18, 27-44, 53-64, 79-78