Μακάμπι - Μπαρτσελόνα 99-94: Άντεξαν και πήραν τη νίκη στην παράταση οι Ισραηλινοί

Σε... ένα ματς θρίλερ, η Μακάμπι πήρε τη νίκη στην παράταση με 99-94 επί της Μπαρτσελόνα και υποχρέωσε τους μπλαουγκράνα στην 9η ήττα τους.

Η Μακάμπι μόνο αδιάφορη δεν έδειξε ότι είναι στην αναμέτρηση με τη Μπαρτσελόνα, καθώς με ένα δυναμικό ξεκίνημα βρέθηκε σε θέση οδηγού και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (19-14). Με τους μπλαουγκράνα να μην μπορούν να βρουν αρχικά τις λύσεις, το σύνολο του Σφαιρόπουλου κατάφερε να ξεφύγει ακόμη και με 10 πόντους (30-20, 15'), ωστόσο πριν το τέλος του πρώτου μισού, ένιωσε και πάλι την... ανάσα των Ισπανών (39-38, 20'). Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, μέ ένα τρίποντο του Κούριτς (39-41, 21'), όμως οι Ισραηλινοί ήταν εκείνοι που βρήκαν εκ νέου τις λύσεις και με οδηγό τον Ζίζιτς, πήραν κεφάλι στο σκορ (65-59, 30').

Το τελευταίο μέρος της κανονικής διάρκειας εξελίχθηκε σε... θρίλερ καθώς λίγο πριν το φινάλε, οι Καταλανοί ήταν μπροστά με δύο πόντους (74-76, 36'). Οι δύο ομάδες έμειναν για αρκετά λεπτά χωρίς καλάθι, ωστόσο οι Ζίζιτς και Γουιλμπέκιν έδωσαν ξανά προβάδισμα στη Μακάμπι (78-76), 43'' πριν τη λήξη. Ο Καλάθης με δική του προσπάθεια έφερε το ματς στα ίσα (78-78) και ο Τζόουνς με ένα δύσκολο καλάθι έκανε το 80-78, κερδίζοντας και μία βολή,  η οποία δεν βρήκε στόχο. Με 11'' να απομένουν, ο Χίγκινς ισοφάρισε για το 80-80 και μετά το άστοχο σουτ του Τζόουνς, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, οι δύο πλευρές συνέχισαν χέρι-χέρι. Με το σκορ στο 94-94 και 12'' να υπολείπονται για το τέλος,ο  διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε τεχνική ποινή στον Μίροτιτς και ο Γουιλμπέκιν με μία βολή έκανε το 95-94. Με δύο βολές ο Ο'Μπράιαντ έδωσε αέρα τριών πόντων στους Ισραηλινούς (97-94) και στην τελευταία κατοχή των μπλαουγκράνα ο Χίγκινς αστόχησε από τα 6μ75. Έτσι οι Ισραηλινοί κέρδισαν ακόμη ένα φάουλ και με δύο εύστοχες βολές του Μπλέιζερ πήραν τη νίκη με 99-94.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Ζίζιτς με 24 πόντους, ενώ ο Μπέντερ σημείωσε 16 πόντους.

Στον αντίποδα, ο Μίροτιτς μέτρησε 23 πόντους και 10 ριμπάουντ για τη Μπαρτσελόνα, ενώ ο Χίγκινς πέτυχε 20 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 19-14, 39-38, 65-59, 80-80 (κ.α), 99-94 (παρ.).