Χίμκι - Ζενίτ 70-91: Την... ισοπέδωσε και παρέμεινε σε τροχιά 8άδας

H Zενίτ έκανε επίδειξη δύναμης στην Χίμκι και πήρε τη νίκη με 70-91. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι παίκτες του Πασκουάλ ανέβηκαν στο 17-13, ενώ οι Μοσχοβίτες βυθίστηκαν στο 3-27.

Στον... ρωσικό εμφύλιο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χέρι-χέρι, καθώς καμία από τις δύο δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (11-14, 10'). Διαφορετική ήταν η εικόνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο, αφού η Ζενίτ ήταν εκείνη η οποία βρήκε τις λύσεις και πήρε «αέρα» 13 πόντων (26-39, 20') , λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με την Χίμκι να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων, η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης η οποία μέτρησε 25 πόντους στην δεύτερη περίοδο, εκτόξευσε την διαφορά στο +19 (38-57, 26') και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για την έκβαση του αγώνα. Έτσι, οι παίκτες του Πασκουάλ, μετέτρεψαν σε παράσταση για έναν ρόλο το τελευταίο μέρος του αγώνα και δίχως να απειληθούν έφτασαν εύκολα στη νίκη με 70-91.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Χόλινς με 17 πόντους, ενώ ο Πάνγκος σημείωσε 13 πόντους.

Από τη μεριά των ηττημένων, διακρίθηκε ο Μίκι με 23 πόντους , ενώ οι Σβεντ και ΜακΚόλουμ σημείωσαν από 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 29-39, 40-59, 70-91