ΤΣΣΚΑ - Ερ.Αστέρας 87-72: Όταν ανέβασε στροφές, καθάρισε

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν κυρίαρχη από την αρχή του ματς και πήρε τη νίκη με 87-72 επί του Ερυθρού Αστέρα. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Μοσχοβίτες ανέβηκαν στο 20-10, ενώ οι Σέρβοι έπεσαν στο 9-22.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειξε από νωρίς ότι είναι το αφεντικό στο ματς, καθώς μέτρησε 31 πόντους συνολικά στο πρώτο δεκάλεπτο και άφησε τον Ερυθρό Αστέρα στο -12 (31-19, 10'). Οι παίκτες του Ιτούδη δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι ούτε στην δεύτερη περίοδο και με μπροστάρηδες τους Τζέιμς, Βόιγκντμαν και Χάκετ εκτόξευσαν την διαφορά μέχρι και στο +17 (43-26, 15'). Λίγο αργότερα, οι Σέρβοι πέρασαν στην αντεπίθεση και με οδηγούς τους Νταβίντοβατς και Λόιντ, πλησίασαν τους Μοσχοβίτες στους 9 πόντους (48-39, 19'), πριν ο Έρικ διαμορφώσει το 50-39 του πρώτου μισού. Μετά την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στους 8 πόντους (53-45, 22'), όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά τις λύσεις και ξέφυγαν εκ νέου (71-56, 29'). Ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε αρχικά πως δεν θα αφήσει τους Ρώσους να φτάσουν σε μία ευρεία νίκη, καθώς στο τελευταίο μέρος πλησίασε στους 8 πόντους (74-66, 34'). Η ΤΣΣΚΑ είχε αντίθετη γνώμη, αφού με ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά δεν άφησε κανένα περιθώριο και καθάρισε το παιχνίδι (87-72, 40').

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Σενγκέλια με 16 πόντους, ενώ ο Χάκετ σημείωσε 15 πόντους. Από 14 πόντους έκαστος μέτρησαν οι Κλάιμπερν και Βόιγκτμαν, ενώ ο Τζέιμς σημείωσε 13 πόντους.

Από τη μεριά των ηττημένων, ο Νταβίντοβατς πέτυχε 20 πόντους, ενώ οι Ννοκό και Χολ σημείωσαν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Tα δεκάλεπτα: 31-19, 50-39, 71-59, 87-72