Χίμκι - Βαλένθια 68-77 : Συνεχίζει σε τροχιά play-off

Οι Ισπανοί πήραν την νίκη και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 16-14 ενώ οι Ρώσοι βυθίστηκαν στο 3-26.

Και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους όμως να είναι αυτοί  που από νωρίς πήραν  το προβάδισμα του αγώνα και τελείωσαν το 1ο δεκάλεπτο στο +10 (17-27,10’). Στη δεύτερη περίοδο οι Ρώσσοι ανέβασαν ρυθμό  και κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο έχοντας ρίξει την διαφορά στους 6 πόντους (38-44,20’).  Μετά την ανάπαυλα η Βαλένθια έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Γουίλιαμς κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά της και να πάει στο τελευταίο μέρος του αγώνα στο +9 (49-58,30’).  Παρόλο που στο τελευταίο δεκάλπετο το σύνολο του Μάλτσεφ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να ελέγχουν την κατάσταση και έφτασαν στην νίκη με σκορ  68-77.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Γουίλιαμς  που σημείωσε 18 πόντους και τον ακολούθησε ο Τομπέι που είχε 12 πόντους και μάζεψε και 9 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Μίκει Τζόρνταν με 20 πόντους και ο Καράσεφ με 16 πόντους.

Τα δεκάλπετα: 17-27, 38-44, 49-58,