Φενέρμπαχτσε - Ζαλγκίρις 84-61: Δεν της άφησε περιθώρια

Η Φενέρμπαχτσε μετά την νίκη ανέβασε το ρεκόρ της στο 18-12 ενώ η Ζαλγκίρις υποχώρησε στο 15-15.

Η Τουρκική ομάδα από την αρχή του αγώνα μπήκε δυνατά και έδειξε ότι είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Από νωρίς πήρε την διαφορά και τελείωσε το 1ο δεκάλεπτο στο +10 (28-18,10’). Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Βέσελι κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά ακόμα και στο +19 (45-26,20’) και να πάνε στα αποδυτήρια με διαφορά ασφαλείας. Ίδια ήταν η εικόνα του παιχνιδιού και στο δεύτερο ημίχρονο με το σύνολο του Κοκόσκοφ να ανεβάζει ακόμα περισσότερο τον ρυθμό του και να εκτοξεύει την διαφορά ακόμα και στο +23 ( 66-43,28’). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν ούτε στο τελευταίο μέρος να βγάλουν αντίδραση και η Φενέρ έφτασε εύκολα στην νίκη με σκορ 84-61.

Για τους νικητές αυτόι που ξεχώρισαν ήταν οι Βέσελι με 21 πόντους και ο Ντε Κολό με 16 πόντους.

Ενώ για τους ηττημένους αυτοί που ξεχώρισαν ήταν οι Λεκαβίτσιους με 12 πόντους  και Γουόλκαπ με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 45-26, 66-46, 84-61