Ζενίτ-Μπασκόνια 75-79:Το...έφερε τούμπα στο τέλος βάζοντας φωτιά στην μάχη της οχτάδας

Η Μπασκόνια "άλωσε" την Αγία Πετρούπολη και επικρατώντας με 79-75, κατάφερε να ανέβει στο 16-14 και την ένατη θέση, ενώ η Ρωσική ομάδα που παραμένει στην οχτάδα έπεσε στο 16-13.

Η Μπασκόνια μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-14). Τα πράγματα...ήρθαν τούμπα στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού η Ζενίτ με ένα επί μέρους σκορ 31-15, κατάφερε να έχει προβάδισμα με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-32).

Παρότι οι Βάσκοι μείωσαν την διαφορά στους εφτά πόντους στο 24' (48-41), η Ζενίτ με ένα επί μέρους σκορ 11-4 κατάφερε να είναι μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-45). Η Μπασκόνια έκανε μια υπέρβαση στην τέταρτη περίοδο, αφού με ένα επί μέρους σκορ 34-16, ανέτρεψε τις ισορροπίες στον αγώνα και νίκησε εκτός έδρας την Ζενίτ με 79-75, μια νίκη που θα φανεί χρήσιμη και για την μάχη της οχτάδας.

Από την Ζενίτ ξεχώρισαν οι Πονίτκα και Μπάρον με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Πέτερςκαι Βιλντόζα με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-17, 45-32, 59-45, 75-79