Μπαρτσελόνα-Μπασκόνια 71-57: Άνετη νίκη με double-double του Μίροτιτς

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εύκολα την Μπασκόνια με 71-57, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 20-8 και την πρώτη θέση, με τους Βάσκους να πέφτουν στο 14-14 και την δέκατη θέση.

Οι μπλαουγκράνα πάτησαν το γκάζι από τα πρώτα λεπτά και ξέφυγαν με 21 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-4). Οι Βάσκοι αντέδρασε και με ένα επί μέρους σκορ 22-8 μείωσαν την διαφορά, αλλά οι Καταλανοί παρέμειναν μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (33-26).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους υπήρχαν μεγάλες διακυμάνσεις του αγώνα, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν την κατάσταση και να έχουν προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-45). Η Μπαρτσελόνα εδραίωσε το προβάδισμα της με ένα επί μέρους σκορ 21-12 στο τέταρτο δεκάλεπτο και νίκησε την Μπασκόνια με 71-57.

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν ο Μίροτιτς με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Χίγκινς με 13 πόντους, ενώ από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Φολ και Γκιεντράιτις με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 25-4, 33-26, 50-45, 71-57