Χίμκι-Άλμπα Βερ. 81-100: Την «λύγισε» στο δεύτερο μέρος

Η Άλμπα Βερολίνου με ένα κρεσέντο στο δεύτερο μέρος, επικράτησε εκτός έδρας της Χίμκι με 100-81, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 10-18 και την 15η θέση, ενώ η Ρωσική ομάδα έπεσε στο 3-24 και την 18η θέση.

Αν και η Άλμπα Βερολίνου προηγήθηκε με οχτώ πόντους (8-0, 2'), η Χίμκι διαχειρίστηκε την κατάσταση και έφερε το ματς στα ίσα (13-13, 6'). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-20). Παρότι οι Ρώσοι αύξησαν την διαφορά στους οχτώ πόντους (30-22, 12'), οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μέσα στον ένα πόντο μέσα σε τρία λεπτά (37-34, 15'). Η Χίμκι παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κράτησε τα ηνία του αγώνα και είχε προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-41).

Παρότι η Ρωσική ομάδα προηγήθηκε με δέκα πόντους (56-46, 23'), η Άλμπα Βερολίνου πίεσε πάρα πολύ και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-67). Οι Γερμανοί δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην Χίμκι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 32-14, νίκησαν με 100-81.

Από την Χίμκι διακρίθηκαν οι Μίκι και Σβεντ με 29 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισε ο Έρικσον με 36 πόντους, ενώ οι Φοντέκιο και Σίκμα σκόραραν από 18 πόντους αντίστοιχα

Δεκάλεπτα: 25-20, 47-41, 67-68, 81-100