Μακάμπι - Bαλένθια 84-72: Σήκωσε ξανά κεφάλι με οδηγό τον Ντόρσεϊ

Μετά από 4 διαδοχικές ήττες στη Euroleague η Μακάμπι πήρε την νίκη με 84-72 απέναντι στη  Βαλένθια και ανέβηκε στο 11-15. Αντίθετα οι Ισπανοί έπεσαν στο 14-14.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πόντο-πόντο τον αγώνα , παρόλα αυτά η Βαλένθια ήταν αυτή που είχε το προβάδισμα του αγώνα σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο (14-18). Στη συνέχεια η Μακάμπι με τους Κάσπι και Ντόρσεϊ πέρασε μπροστά, όμως οι φιλοξενούμενοι που ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ πήραν και πάλι τα ηνία πριν την λήξη του ημιχρόνου ( 33-35, 20΄). Μετά την ανάπαυλα στην εξίσωση των σκόρερ μπήκε και  ο Τζόουνς ,  ο οποίος με 10 δικούς του πόντους έδωσε στους συμπαίχτες την ώθηση για να πάρουν το προβάδισμα και να καταφέρουν στο τέλος της τρίτης περιόδου να έχουν μία μικρή διαφορά των 6 πόντων ( 62-56, 30’).  Σαφώς ανώτεροι στο τέταρτο μέρος η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επέβαλε το ρυθμό και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 84-72.

Τα δεκάλπετα:  14-18, 33-35, 62-56, 84-72

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ο οποίος έβαλε 17 πόντους ενώ τον ακολούθησαν οι Τζόουνς και Κάσπι με 14 πότντους.

Για τους ηττημένους την διαφορά έκανε ο Λαμπεϊρί που έβαλε 18 πόντους και ο Φαν Ρόσομ με 14 πόντους