Ζαλγκίρις-Ερ. Αστέρας 75-62: Φόρτσαραν στο δεύτερο μέρος και βλέπουν playoffs

Η Ζαλγκίρις Κάουνας με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 35-18 στο δεύτερο μέρος, νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με 75-62 και βρίσκεται στην 9η θέση με 14-11, ενώ οι ερυθρόλευκοι, οι οποίοι είχαν πολλές απουσίες, έπεσαν στην 17η θέση και στο 7-18.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και είχαν τα καλά τους κομμάτια, με τον Ερυθρό Αστέρα να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-22). Οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν το προβάδισμα και ανέβασαν την διαφορά στους 13 πόντους (37-24, 14'), με την Ζαλγκίρις Κάουνας να αντεπιτίθεται με ένα επί μέρους σκορ 16-7 στα επόμενα λεπτά. Οι Σέρβοι παρέμειναν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-40).

Οι πράσινοι έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο μέρος, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 20-14 και κατάφεραν να έχουν προβάδισμα δύο πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-58). Η Ζαλγκίρις Κάουνας πάτησε το γκάζι στα πρώτα έξι λεπτά της τέταρτης περιόδου με οχτώ σερί πόντους (68-58). Οι πράσινοι με ένα επί μέρους σκορ 15-4 στην τέταρτη περίοδο, διαχειρίστηκαν καλύτερα την κατάσταση και νίκησαν τον Ερυθρό Αστέρα με 75-62.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισαν οι Γκριγκόνις και Χέις με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Λόιντ και Σιμόνοβιτς με 16 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 22-26, 40-44, 60-58, 75-62