Ζενίτ-Αρμάνι Μιλάνο 79-70: Πολύτιμη νίκη για τους μπλε στην μάχη της οχτάδας

Η Ζενίτ νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο με 79-70, για το εξ' αναβολής παιχνίδι της πέμπτης αγωνιστικής και ανέβασε το ρεκόρ της στο 15-9, με την Ιταλική ομάδα να πέφτει στο 16-9.

Αν και η Αρμάνι Μιλάνο μπήκε δυνατά στον αγώνα (5-0), η Ζενίτ με ένα επί μέρους σκορ 19-10 ανέτρεψε τις καταστάσεις και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-15). Οι γηπεδούχοι παρότι ανέβασαν την διαφορά τους στους έντεκα πόντους (35-24, 16'), απειλήθηκαν από την Ιταλική ομάδα που έκανε ένα επί μέρους σκορ 16-7. Οι Ρώσοι διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και είχαν προβάδισμα δύο πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (40-38).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ και ήταν ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-54). Η Ζενίτ ήταν πιο αποτελεσματική στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-16, κατάφερε να νικήσει την Αρμάνι Μιλάνο με 79-70.

Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Πάντερ και Σίλντς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ζενίτ διακρίθηκαν οι Γκουντάιτις και Πάνγκος με 16 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-15, 40-38, 54-54, 79-70