Εφές - Ολυμπιακός 76-53: Καθίζηση μετά το πρώτο δεκάλεπτο

O Oλυμπιακός δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση στην Τουρκία και γνώρισε την ήττα με 76-53 από την Αναντολού Εφές. Με αυτό το αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι υποχώρησαν στο 11-14, ενώ το σύνολο του Αταμάν ανέβηκε στο 14-10.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά στο ματς με την ίσως καλύτερη αρχική πεντάδα για φέτος (Σλούκας, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ, Έλις) και με μπροστάρη τον Λαρεντζάκη (μέτρησε 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο) έφτασε γρήγορα σε διψήφια διαφορά και στο +15 (11-26, 10'). Η Αναντολού Εφές από τη μεριά της, πέρασε στην αντεπίθεση στη συνέχεια και με ένα επιμέρους 32-8 πήρε τα ηνία της αναμέτρησης (43-34, 20'). Μετά την ανάπαυλα το σύνολο του Αταμάν συνέχισε στο ίδιο τέμπο, καθώς εκμεταλλεύτηκε την επιθετική «ξηρασία» των ερυθρόλευκων και με οδηγό τον Λάρκιν διατήρησε την διαφορά και στην τρίτη περίοδο (58-43, 30').  Με την ομάδα του Μπαρτζώκα να δείχνει ότι δεν μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των Τούρκων, η Εφές έφτασε ως το τέλος και πήρε τη νίκη με 76-53.

Από τους νικητές κορυφαίος σκόρερ ήταν ο Λάρκιν με 21 πόντους, ενώ ο Ντάνστον σημείωσε 15 πόντους.

Από την ομάδα του Πειραιά που αγωνίστηκε χωρίς τους Χάρισον και Παπανικολάου, ξεχώρισε ο Λαρεντζάκης με 10 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Βεζένκοφ με 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-26, 43-34, 58-43,

On Fire: Ο Λάρκιν με 21 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +25 της Εφές (76-51, 39')

Ξεχώρισαν: Από το σύνολο του Αταμάν ο Ντάνστον ήταν  ο δεύτερος σκόρερ με 15 πόντους.

Στον αντίποδα, ο Λαρεντζάκης σημείωσε 10 πόντους για τον Ολυμπιακό

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 32-8.

Διαιτητές: Λοτερμόζερ, Μάικιτς, Νίκολιτς