Ρεάλ-Μπασκόνια 64-84: «Άλωσε» την Μαδρίτη με κορυφαίο τον Πολονάρα

Η Μπασκόνια νίκησε εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 84-64, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 11-13 και τους μερέγχες να πέφτουν στο 15-9.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε δυνατά στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-15). Η Ρεάλ Μαδρίτης όμως απάντησε με ένα δικό της επί μέρους σκορ 19-9 στην δεύτερη περίοδο, όμως οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-34).

Αν και η Ρεάλ Μαδρίτης ισοφάρισε στο 32' (39-39), όμως η Μπασκόνια δεν έδωσε χώρο στους γηπεδούχους και είχε προβάδισμα οχτώ πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-52). Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν καλύτερα το προβάδισμα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, έκαναν ένα επί μέρους σκορ 24-12 στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν την Ρεάλ Μαδρίτης με 84-64.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Αμπάλντε και Ντεκ με 12 και 8 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Πολονάρα και Πέτερς με 18 και 16 πόντους.

Περίοδοι: 15-28, 34-37, 53-60, 64-84