Βιλερμπάν - Μπασκόνια 83-77: Ανατροπή και νίκη για τους Γάλλους

Η Βιλερμπάν είδε τη Μπασκόνια να προηγείται μέχρι και με 14 πόντους, ωστόσο ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να φτάσει στη νίκη. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Γάλλοι ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 8-14, ενώ οι Βάσκοι υποχώρησαν στο 9-11.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε πιο δυναμικά στο «Αστρομπάλ», καθώς έφτασε γρήγορα στο +10 (14-24, 9'). Με μπροστάρηδες τους Πίτερς, Φολ και Γκιεντράιτις, οι Βάσκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρέθηκαν μέχρι και στο +14 (20-34, 13'), δείχνοντας πως ελέγχουν απόλυτα το ματς. Η Βιλερμπάν από τη μεριά της, είχε αντίθετη άποψη και στη συνέχεια πέρασε στην αντεπίθεση με τους Κολ και Λάιτι να την βάζουν σε θέση οδηγού στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-53, 30'). Έκτοτε το σύνολο του Πάρκερ πάτησε το γκάζι και άφησε τους φιλοξενούμενους στο -12 (74-62, 35'). Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία στο φινάλε, μειώνοντας στους 5 πόντους, όμως οι Γάλλοι άντεξαν στην πίεση και πήραν τη νίκη με 83-77.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Λαίτι με 21 πόντους, ενώ ο Κόουλ σημείωσε 20 πόντους.

Στον αντίποδα ο Πίτερ πέτυχε 15 πόντους για τη Μπασκόνια και ο Γκιεντράιτις 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 35-46, 58-53, 83-77