Μακάμπι – Ρεάλ 86-84: Ντόρσεϊ από… άλλο πλανήτη

Νίκη – ανάσα, στην προσπάθεια της για είσοδο στα play offs της Euroleague, σημείωσε η Μακάμπι. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, με έναν Ντόρσεϊ να κάνει… όργια (30 πόντοι), επιβλήθηκε της Ρεάλ Μαδρίτης με 86-84, στο… θρίλερ του Τελ Αβίβ, φτάνοντας στο 10-11 και την Βασίλισσα, μετά και την δεύτερη ήττα της μέσα στην εβδομάδα, να πέφτει στο 13-8.

Δύο διαφορετικά πρόσωπα είχε το πρώτο μισό της αναμέτρησης του Τελ Αβίβ, με την Ρεάλ να μπαίνει με το… μαχαίρι στα δόντια στο παιχνίδι, να προηγείται 11-2, ο Λαπροβίτολα με δύο τρίποντα ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (19-31), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 24-33 υπέρ των Καστιγιάνων. Εκ διαμέτρου αντίθετο το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, καθώς αυτή τη φορά ήταν η Μακάμπι που ξεκίνησε με ένα 11-0 για το 35-33, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο –πόντο, μέχρι το 45-46 του ημιχρόνου, με τον Ντόρσεϊ να παίζει… μόνος του την Ρεάλ, έχοντας ήδη 16 πόντους.

Μπένταρ και Χάντερ έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους (61-57 στο 27’), όμως η απάντηση της Ρεάλ ήταν άμεση και με επτά σερί πόντους του Κοσέρ έφτασαν στο 63-66 , σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.  Από μία κλωστή έδειχνε να… κρέμεται το παιχνίδι και στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν στήθος με στήθος. Δύο τρίποντα των Ντόρσεϊ και Γουιλμπέκιν, έβαλαν και πάλι την Μακάμπι μπροστά με 76-72 στο 36’. Αμπάλδε και Ταβάρες έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (76-76 στο 38’). Ο Ντόρσεϊ με γκολ – φάουλ στα 34’’ έδωσε… αέρα τριών πόντων στην Μακάμπι (83-80), ο Ντεκ με 2/2 βολές μείωσε στον πόντο (83-82), όμως και πάλι ο Ντόρσεϊ με σουτ από την κορυφή της ρακέτα, έγραψε το 85-82 στα 11’’.  Ακόμα ένα ζευγάρι βολών του Ντεκ έφερε το σκορ στο 85-84 στα 8’’. Ο Τέιλορ υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Χάντερ, με τον Αμερικανό, όμως, να έχει 0/2 βολές. Ο Τέιλορ παραλίγο να κλέψει την μπάλα στα 7’’, ο Γουιλμπέκιν για ακόμα μία φορά αστοχεί σε βολή στα τελευταία δευτερόλεπτα (86-84 στα 7’’), με την Ρεάλ να έχει μια τελευταία επίθεση, τον Κάρολ, όμως, να τα κάνει… θάλασσα, να χάνει την μπάλα, με την Μακάμπι να κρατά το υπέρ της αποτέλεσμα, πετυχαίνοντας μία νίκη – χρυσάφι.

Απίστευτη εμφάνιση από τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, που τελείωσε το παιχνίδι με 30 πόντους (7/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές), τέσσερα ριμπάουντ, τρεις ασίστ και 36 στο σύστημα ranking. 11 πόντους πρόσθεσε ο Χάντερ και εννέα πόντους με οκτώ ασίστ ο Γουιλμπέκιν, ενώ για την Ρεάλ, ο Τόμπκινς είχε 20 πόντους, ο Ταβάρες 15 και ο Αμπάλδε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 45-46, 63-66, 86-84