Ρεάλ - Ερ.Αστέρας 77-79: Ερυθρόλευκες ταξιαρχίες στη Μαδρίτη

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε μία σπουδαία νίκη στη Μαδρίτη κόντρα στη Ρεάλ και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 7-13. Αντίθετα το σύνολο του Λάσο που γνώρισε ακόμη μία εντός έδρας ήττα, υποχώρησε στο 13-7.

Ο Ερυθρός Αστέρας φρόντισε από την αρχή να δείξει στην Ρεάλ ότι θα παλέψει με... νύχια και με δόντια, καθώς πήρε αρχικά τα ηνία της αναμέτρησης (9-16, 6') και βρέθηκε σε θέση οδηγού από το πρώτο δεκάλεπτο (21-23, 10'). Οι Μαδριλένοι από τη μεριά τους πέρασαν μπροστά λίγο αργότερα (29-25, 13'), ωστόσο δεν κατάφεραν να κρατήσουν το μομέντουμ, αφού οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 20-11 έκλεισαν το πρώτο μισό στο +5 (40-45, 20')

Οι ερυθρόλευκοι χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα, συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και μετά την ανάπαυλα, καθώς διατήρησαν το προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο (58-66, 30'). Στο τελευταίο μέρος του αγώνα η ομάδα του Βελιγραδίου βρέθηκε μέχρι και στο +12 (58-70, 34'), ωστόσο το σύνολο του Λάσο πέρασε στην αντεπίθεση και μείωσε στον έναν πόντο 77-78, μόλις 6'' πριν το φινάλε. Ο Κόλομ ευστόχησε στη συνέχεια σε 1/2 βολές για το 77-79, όμως ο Κάρολ δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην τελευταία επίθεση της Ρεάλ και ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τη νίκη με 79-77.

Aπό τους νικητές ξεχώρισε ο Γουόλντεν με 18 πόντους, ενώ ο Ντόμπριτς μέτρησε 13 πόντους.

Στον αντίποδα, κορυφαίος της Ρεάλ ήταν ο Φερνάντεθ με 11 πόντους, ενώ ο Λαπροβίτολα μέτρησε 10 πόντους και 10 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 40-45, 58-66, 77-79.