Άλμπα Β. – Αρμάνι Μ. 70-84: Σαν στο σπίτι της

Τέταρτη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη για την Αρμάνι, με την ομάδα από το Μιλάνο, μετά την Κωνσταντινούπολη (δύο φορές) και την Μαδρίτη, να… αλώνει και το Βερολίνο, επικρατώντας της Άλμπα με 84-70, αποτέλεσμα που φέρνει τους Ιταλούς στο 12-7.

Με τον Λάμερς να ξεκινά… καυτός το παιχνίδι, η Άλμπα προηγήθηκε γρήγορα με 13-6, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 18-13, όμως η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εντελώς αντίθετη. Πέντε συνεχόμενοι  πόντοι του Ντατόμε και ένα τρίποντο του Ρολ, έφεραν ένα γρήγορο -8 για τους Ιταλούς, για το 18-21, οι Γερμανοί απάντησαν με ένα δικό τους 7-2 για το 25-23, όμως εκεί ανέλαβαν δράση οι Ντανόμε (2 τρίποντα), Χάινς και ΛεΝτέι (τρίποντο), με την Αρμάνι να τρέχει ένα 11-0 για το 25-34, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα, μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (34-42).

Ένα τρίποντο του Παντερ στο 23’ έφερε την Αρμάνι για πρώτη φορά στο +12 (41-53), η Άλμπα άρχισε να… ροκανίζει την διαφορά, ρίχνοντας την στους 6 πόντους (56-62 στο 29’), όμως ένα τρίποντο του Μορασχίνι για το 58-70 στο 31’ και κυρίως, ακόμα ένα του Ρολ για το 62-75 στο 36’, έβαλαν τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων για ανατροπή. Έτσι, το τελικ΄70-84 δίνει την τρίτη συνεχόμενη νίκη στην Αρμάνι, που την φέρνει στο 12-7, με την Άλμπα να πέφτει στο 7-13.

Τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχε η Αρμάνι ,με τον ΛεΝτέι να είναι ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και να ακολουθούν οι Πάντερ και Ντατόμε με 14 και Χάινς με 13. Για την Άλμπα, ξεχώρισε ο Λάμερς με 18 πόντους και ο Γκρέιντζερ με 16.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 34-42, 56-64, 70-84