Ζαλγκίρις-Χίμκι 102-75: Έριξαν «100άρα» οι πράσινοι με κορυφαίο τον Λοβέρν

Η Ζαλγκίρις έκανε μια επική ανατροπή στο δεύτερο μέρος και νίκησε την Χίμκι με 102-75, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 11-7, με της Ρωσικής ομάδας να πέφτει το ρεκόρ στο 2-16.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Ζαλγκίρις να είναι μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου με δύο πόντους (22-20). Αν και οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με πέντε πόντους (26-21), η Χίμκι με ένα δικό της επί μέρους σκορ 28-17, απέκτησε προβάδισμα με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-39).

Οι πράσινοι έφεραν το ματς... τούμπα με ένα επί μέρους σκορ 39-13 στο δεύτερο μέρος και κυριάρχησαν στον αγώνα, με αποτέλεσμα να είναι με 17 πόντους μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-61). Οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν απαντήσεις και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στην τέταρτη περιόδο, με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις Κάουνας να νικήσει την Χίμκι με 102-75.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Λοβέρν με 29 πόντους και εννιά ριμπάουντ και Γκριγκόνις με 18 πόντους και οχτώ ασίστ, ενώ από την Χίμκι ξεχώρισαν οι Σβεντ και Μπούκερ με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 22-20, 39-48, 78-61,102-75