Μπασκόνια-ΤΣΣΚΑ 95-93: Στάση Βιτόρια για του Ρώσους

Θρίλερ είχαμε στην Βιτόρια, με την Μπασκόνια, με τον Χένρι να κάνει… όργια ( 18 πόντοι και 10 ασίστ) να λυγίζει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 95-93, βάζοντας τέλος σε ένα αήττητο σερί 12 αγώνων για την ομάδα της Μόσχας και αναγκάζοντας τον... πρώην Βάσκο, Τόκο Σενγκέλια, να φύγει με κατεβασμένο το κεφάλι από το παλιό του σπίτι.

Δύο πρόσωπα είχε το πρώτο μισό της αναμέτρησης της Βιτόρια, με την Μπασκόνια να είναι η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς προηγήθηκε με 24-10 και 31-16, προτού ο Μπολομπόι με γκολ – φάουλ, γράψει το 31-19 του 10’. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο μέχρι το 26’ (41-31), όμως κάπου εκεί οι Ρώσοι… γύρισαν τον διακόπτη  και με του Σενγκέλια και Τζέιμς να αναλαμβάνουν το σκοράρισμα, έτρεξαν ένα 5-14, φέρνοντας το ματς στον πόντο (46-45).

Εκ διαμέτρου αντίθετη η εικόνα της τρίτης περιόδου, καθώς αυτή τη φορά ήταν η ΤΣΣΚΑ που είχε τον έλεγχο μέχρι το 27’, όταν και προηγήθηκε με 65-62, όμως η Μπασκόνια απάντησε με ένα εντυπωσιακό 17-2 (!), κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +12 (79-67). Το παιχνίδι, φυσικά, δεν είχε τελειώσει, καθώς μέσα σε τέσσερα λεπτά, οι Ρώσοι είχαν επιστρέψει (82-80 στο 34’). Ένα τρίποντο του Πολονάρα στο 38’, έφερε του Βάσκους στο 91-86, Σενγκέλια και Στρέλνιεκς έφεραν το ματς στον πόντο (94-93), 9’’ πριν το φινάλε, ο Γιουσουφά με 1/2 βολές έγραψε το 95-93 στα 8’’, όμως ο Μάικ Τζέιμς δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο σουτ στο φινάλε, με την Μπασκόνια να παίρνει μια τεράστια νίκη, που την φέρνει στο 9-9, βάζοντας, παράλληλα, ένα τέλος στο αήττητο σερί 12 αγώνων της ομάδας της Μόσχας, που έπεσε στο 14-4.

Σπουδαίο παιχνίδι από τον Χένρι, που έκανε double – double με 18 πόντου και 10 ασίστ. 18 πόντου είχε και ο Πολονάρα, με τον Γκεντράιτις να έχει 17 πόντους και τον Φολ να τελειώνει με 16 πόντους και εννέα ασίστ.

Για την ΤΣΣΚΑ, ο Τζέιμς είχε 20 πόντους, με τους Σενγκέλια, Στρέλνιεκς και Μπολομπόι να έχουν από 13 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 46-45, 79-67, 95-93