Eρ.Αστέρας - Άλμπα 84-90: Στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί

Η Άλμπα Βερολίνου επέστρεψε από το -14, οδήγησε το ματς στην παράταση και πήρε το διπλό στο Βελιγράδι, υποχρεώνοντας τον Ερυθρό Αστέρα στην 5η διαδοχική ήττα του. Με αυτό το αποτέλεσμα, η γερμανική ομάδα ανέβηκε στο 6-7, ενώ οι ερυθρόλευκοι υποχώρησαν στο 4-10.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο δεκάλεπτο (16-15, 10'), ενώ στη συνέχεια ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε στροφές , φτάνοντας έως και στο +11 (33-22, 17'). Η Άλμπα Βερολίνου από τη μεριά της, πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα επιμέρους 12-4, κατάφερε να μειώσει στους 3 πόντους, λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου (37-34, 20').

Διαφορετική ήταν αρχικά η εικόνα μετά την ανάπαυλα, με τους ερυθρόλευκους να πατάνε το... γκάζι και να εκτοξεύουν την διαφορά στους 14 πόντους (55-41, 28'). Οι Γερμανοί ωστόοσο, δεν πτοήθηκαν και με ένα επιμέρους 22-7, έβαλαν φωτιά στα τελευταία λεπτά του ματς (71-72, 38'). Στη συνέχεια ο Λόιντ με 3 βολές, έβαλε ξανά μπροστά τη ομάδα του (74-72, 38'), ενώ ο ίδιος έδωσε «ανάσες» στους συμπαίκτες του, μετά το άστοχο τρίποντο του Λο (76-72, 39'). Με τον Γκίφεϊ να μειώνει στους 2 πόντους (76-74), το ματς οδηγήθηκε στη... ρωσική ρουλέτα, εκεί όπου ο ψύχραιμος Σίκμα διαμόρφωσε το 76-76 της κανονικής διάρκειας του αγώνα, έπειτα από φάουλ του Νταβίντοβατς.

Στην παράταση, οι παίκτες του Ρενέσες, παρουσιάστηκαν με ανεβασμένη ψυχολογία και με ένα επιμέρους 14-8 πήραν τη νίκη (84-90).