Βαλένθια - Εφές 76-74: Την... σκότωσε στο φινάλε

Η Βαλένθια ευτύχησε να πανηγυρίσει τη νίκη επί της Αναντολού Εφές (76-74), χάρη στον Πρέπελιτς, ο οποίος ευστόχησε στην εκπνοή. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «νυχτερίδες» ανέβηκαν στο 8-5, ενώ το σύνολο του Αταμάν υποχώρησε στο 7-6.

Η Εφές μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ, καθώς έφτασε  σε δίψηφια διαφορά ύστερα από τρίποντο του Λάρκιν (7-17, 8'). Έκτοτε η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους παίκτες του Αταμάν, αφού η Βαλένθια ανέβασε στροφές και με ένα επιμέρους 12-6 κατάφερε να μειώσει στους 4 πόντους, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-23, 10'). Οι νυχτερίδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, παίρνοντας τα ηνία, αλλά νιώθοντας και την «ανάσα» των φιλοξενούενων, λίγο πριν την ανάπαυλα (40-38, 20').

Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν και πάλι τα ηνία, αλλά και τους Ισπανούς να βρίσκονται κοντά στο σκορ (54-60, 30'). Με το τελευταίο μέρος της αναμέτρησης να εξελίσσεται σε... θρίλερ (70-70, 38') οι παίκτες του Πονσαρνάου ξέφυγαν ελαφρώς με ένα σερί 4-0 (74-70, 38'), όμως ο Μίτσιτς ευστόχησε από τα 6μ75 για το 74-73. Στη συνέχεια ο Λάρκιν ευστόχησε σε μία βολή από τις 2 και με το σκορ στο 74-74 η Βαλένθια πήρε την τελευταία επίθεση. Με 4'' να απομένουν ο Πρέπελιτς ευστόχησε ευστόχησε και χάρισε τη νίκη στους συμπαίκτες του, διαμορφώνοντας το τελικό 76-74.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τομπέι με 21 πόντους, ενώ από τη μεριά των ηττημένων, οι Μίτσιτς και Άντερσον πέτυχαν από 16 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 40-38, 54-60, 76-74