Μπαρτσελόνα-Ρεάλ 79-72: Γονάτισε την βασίλισσα στο ντέρμπι

Στον Ισπανικό εμφύλιο της πέμπτης αγωνιστικής, η Μπαρτσελόνα χωρίς τον Νίκολα Μίροτιτς στην σύνθεση της, επικράτησε της  Ρεάλ Μαδρίτης με 79-72, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 4-1, με τους Μαδριλένους να πέφτουν στο 1-4.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και οι μπλαουγκράνα με ένα σερί τεσσάρων πόντων, βρέθηκε μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14).  Στην δεύτερη περίοδο η Μπαρτσελόνα ξέφυγε και ανέβαζε συνεχώς την διαφορά, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-27).

Η Ρεάλ Μαδρίτης προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να συμμαζέψει ότι μπορεί και με ένα επί μέρους 25-16,  μείωσε στους δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-52).

Η "βασίλισσα" μείωνε συνεχώς το σκορ (77-72), αλλά η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα και νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης με 79-72.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Κούριτς και Ντέιβις με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Τόμπκινς και Αμπάλντε με 14 και 13 πόντους.

Περίοδοι: 18-14, 48-27, 64-52, 79-72