Μπασκόνια-Χίμκι: Το… καθάρισε στο β’ μέρος

Επιστροφή στις νίκες για την Μπασκόνια, που έστω και αν δυσκολεύτηκε για 30 λεπτά απέναντι στην… λαβωμένη Χίμκι, με ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, επικράτησε των Ρώσων με 77-60, φτάνοντας στο 3-1, μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια, έτσι και σε αυτό της Βιτόρια,  η Χίμκι όσο είχε δυνάμεις ήταν άκρως ανταγωνιστική, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 18-15. Οι Βάσκοι έδειξαν πως γύριζαν το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, με τον Τζεκίρι έφτασαν στο +7 (33-26), όμως οι Ρώσοι τον τελευταίο λόγο  και με ένα επιμέρους 3-9, έκλεισαν το ημίχρονο στον πόντο (36-35).

Στο β’ μέρος, όμως, οι δυνάμεις των φιλοξενούμενων άρχισαν να εξαντλούνται, με την Μπασκόνια να το εκμεταλλεύεται, μετατρέποντας το 43-41 του 24’ σε 54-47 στο 30’. Οι Μοσχοβίτες δεν είχαν δυνάμεις να επιστρέψουν στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν την διαφορά, όσο περνούσε η ώρα, φτάνοντας στο άνετο 77-60, που τους φέρνει στο 3-1 και την Χίμκι να πέφτει στο 0-4.

Ο Πολονάρα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Μπασκόνια, τελειώνοντας με double – double, έχοντας 20 πόντους και 10 ασίστ, ενώ 20 πόντους είχε και ο Γκιεντράιτις. Από 15 πόντους σημείωσαν οι ΒΙλντόζα και Ντράγκιτς αντίστοιχα, ενώ για την Χίμκι, ο Ζάιτσεφ είχε 17 πόντους, ο Μπούκερ 16 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Γερέμπκο 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 35-36, 54-47, 77-60