Προμηθέας-Κολοσσός Ρόδου 67-71: Φιλική νίκη με ανατροπή για τους «θαλασσί»

Αν και ο Προμηθέας ήταν μπροστά στο σκορ με 12 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-41), οι παίκτες του Κολοσσού Ρόδου με ένα επί μέρους 22-6 στην τέταρτη περίοδο, κατάφεραν να νικήσουν στην φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Πάτρα  ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος.

Η ενημέρωση του Κολοσσού Ρόδου:

Με ανατροπή διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός H Hotels νίκησε 71-67 τον Προμηθέα, σε φιλικό που έγινε στην Πάτρα και ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος.

Μετά το καλό πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας δεν ήταν τόσο αποτελεσματική στο δεύτερο, με αποτέλεσμα να επιτρέψει στους γηπεδούχους να ανοίξουν τη διαφορά και να πάνε στα αποδυτήρια με το +14 (45-31). Στην τρίτη περίοδο, οι «θαλασσί» βελτίωσαν την εικόνα τους, αλλά ο Προμηθέας διατηρούσε τη διψήφια απόσταση. Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός H Hotels ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και με οδηγό την άμυνα κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-31, 61-49, 67-71

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Μάντζαρης 4, Μίλερ 8 (2), Μαντζούκας 20 (3), Τζέιμς 5 (1), Φαγιέ 9 (2), Αγκμπελέζε 6, Ραντίσεβιτς 5, Λούντζης 6 (1), Χριστοδούλου 2, Τανούλης 2.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Λιάπης, Αρτις 20 (1), Αρσενόπουλος, Καμαριανός, Καντέρ 17 (1), Μπίλλης 8 (2), Τούμπα 6, Ξανθόπουλος 9 (1), Λάιλ 11 (1).

«Ήταν άλλο ένα παιχνίδι προετοιμασίας για εμάς, που τόσο πολύ είχαμε ανάγκη. Και οι δύο ομάδες είχαν απουσίες. Προσπαθούμε να βρούμε ρυθμό και περιμένοντας τους απόντες να βελτιωθούμε όσο το δυνατόν περισσότερο μέχρι την επόμενη εβδομάδα και την έναρξη των επισήμων διοργανώσεων».