Α2 Ανδρών: 2/2 με επίδειξη δύναμης για τον Ολυμπιακό Β’ Piraeus Bank

Ο Ολυμπιακός Β’ Piraeus Bank βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και αυτό φάνηκε σε ακόμα ένα παιχνίδι, με τους «ερυθρόλευκους» να συντρίβουν τον Οίακα Ναυπλίου με 94-59, πετυχαίνοντας την δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμες αγωνιστικές, στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών.

Μετά από ένα πρώτο πεντάλεπτο που χρησίμευσε ως ζέσταμα για τον Ολυμπιακό Β’ Piraeus Bank (10-9), οι «ερυθρόλευκοι»… πάτησαν γκάζι και εξαφανίστηκαν. Η ομάδα του Πειραιά έτρεξε ένα 12-1 στα επόμενα πέντε λεπτά της πρώτης περιόδου, την οποία έκλεισε στο +12 (22-10) και στην συνέχεια απλά κλίθηκε να συντηρήσει το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (38-24).

Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού Β’ Piraeus Bank δεν αμφισβητήθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους, με πρωταγωνιστές τους Μελισσαράτο και Χρηστίδη, να φτάνουν στο +20 στο 30’ (63-43). Κάδρας, Νικολαïδης και Κολοβέρος… εκτόξευσαν την διαφορά στους 26 πόντους (71-45) με κάτι παραπάνω από οκτώ λεπτά για το φινάλε, με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν με χαρακτηριστική άνεση στην νίκη με 94-59 και στο 2/2 στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών, με τον Οίακα να πέφτει στο 1-1.

18 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο εντυπωσιακός Μελισσαράτος, με τον Χρηστίδη να έχει 14 πόντους και 8 ριμπάουντ και τον Κολοβέρο 13 πόντους. Για τον Οίακα, ξεχώρισε ο Σιμιτζής με 16 πόντους.

2020 10 10 0015509 olympiakos sfp oiax nayplioy ao

Το 2/2 έκανε και το Μαρούσι, που επικράτησε του Παγκρατίου με 89-75. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για ένα ολόκληρο ημίχρονο, με την ανάπαυλα να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μπροστά με 48-46. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, το Μαρούσι έτρεξε ένα επιμέρους 25-13, αποκτώντας διψήφιο προβάδισμα, το οποίο και διατήρησε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Ξυδάς και Γκαγκαλούδης ήταν… όλα τα λεφτά από πλευράς γηπεδούχων, έχοντας 23 και 22 πόντους αντίστοιχα, με τον Κανέλλη να προσθέτει 13 και τον Χατζηδάκη 12. Για το Παγκράτι, ο Ματαλιωτάκης είχε 15 πόντους και οι Κουφόπουλος και Καραμαλέγκος από 13 έκαστος.

2020 10 10 0015510 gs amaroysioy ao pagkratioy

Εύκολο έργο είχε το Ψυχικό, όπως δείχνει το τελικό 74-55 απέναντι στο Αγρίνιο, με την ομάδα των βορείων προαστίων να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις… άγριες διαθέσεις του από το ξεκίνημα, καθώς προηγήθηκαν με 16-6 στο 10’, έκλεισαν το πρώτο μισό στο +15 (40-25) και δεν κοίταξαν σε καμία στιγμή πίσω, με το τελικό 74-55 να δείχνει την διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Κυρίτσης και Μιλεντίγεβιτς, με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ για το Αγρίνιο, ο Οκεκουοιιεν είχε 13 πόντους και ο Γαρέζος 11.

2020 10 10 0015513 cyxikoy ae agrinioy ao

Πρώτη νίκη και για την Ελευθερούπολη, που πέρασε σαν… άνεμος από τον Υμηττό, διαλύοντας τον τοπικό Αμύντα με 79-47. Το ενδιαφέρον της αναμέτρησης κράτησε μόλις για ένα δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τρεις πόντους (18-21). Το δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, ήταν μονόλογος για την Ελευθερούπολη, που δέχτηκε μόλις επτά πόντους, σημείωσε 26, εκτόξευσε την διαφορά στους 18 πόντους (25-47), μετατρέποντας το β’ μέρος σε τυπική διαδικασία.

Δημακός με 20 πόντους, Τσουμάνης με 16 και Νίκου με 12 πόντους, ξεχώρισαν από την Ελευθερούπολη, που είχε 11/23 τρίποντα. Για τον Αμύντα, ο Κανονίδης είχε 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

2020 10 10 0015514 amyntas ao gs eley8eroypolis

Στο πλέον αμφίρροπο παιχνίδι της ημέρας, η Καρδίτσα απέδρασε από το Χαϊδάρι, επικρατώντας της Δάφνης Δαφνίου με 60-63.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη την διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, τους φιλοξενούμενους, όμως, να τρέχουν ένα επιμέρους 3-8 στα τελευταία λεπτά, φτάνοντας στο 57-63, προτού ο Ζαραϊδώνης με τρίποντο στο φινάλε, διαμορφώσει το τελικό 60-63.

Ματαλών και Βαβάτσικος, με 14 πόντους έκαστος, ηγήθηκαν στο σκοράρισμα των νικητών, ενώ για την Δάφνη, ο Ζαραϊδώνης ήταν μία ομάδα μόνος του, με 21 πόντους και οκτώ ριμπάουντ.

2020 10 10 0015515 dafnioy dafni gs as karditsas

Τέλος, σεφτέ στις νίκες έκανε και ο Τρίτωνας, που πέρασε από την Καβάλα, επικρατώντας της τοπικης ομάδας με 91-76. Οι φιλοξενούμενοι οδηγούσαν το  σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα, όμως χρειάστηκε ένα επιμέρους 13-22 στο τελευταίο δεκάλεπτο για να μην τους βάλει σε περιπέτειες.

Εκπληκτικός ο Κόκκαλης σταμάτησε στους 28 πόντους και τα 13 ριμπάουντ, με τον Γερομίχαλο να έχει 15 πόντους, τον Παπαδημητρίου να κάνει double – double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Αντώνη Μάντζαρη να σημειώνει 12 πόντους. Για την Καβάλα, ο Μάρουσιτς είχε 20 πόντους, ο Αμπατζάς 16, ενώ ο Πάτρας έκανε double – double με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.