Ρεάλ-Βαλένθια 77-93: Φοβερή Βαλένθια, άλωσε δια περιπάτου τη Μαδρίτη

Με την πλάτη στο τοίχο βρίσκεται η Ρεάλ Μαδρίτης, αφού η βασίλισσα μετά την ήττα από την Μπασκόνια, ηττήθηκε εντός έδρας από την Βαλένθια με 99-73, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της EuroLeague.

Αν και οι μερένχες είχαν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (19-17), οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το σκορ και βρέθηκαν με πέντε πόντους μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (44-39). Η Βαλένθια με ένα επί μέρους 24-14 στην τρίτη περίοδο, πάτησε το γκάζι και προηγήθηκε με 15 πόντους (68-53).

Οι "νυχτερίδες" ήταν ασταμάτητες και η Ρεάλ Μαδρίτης δεν μπορούσε να κάνει την ανατροπή, με αποτέλεσμα να υποστεί την δεύτερη σερί ήττα της σε ισάριθμα ματς στην EuroLeague της φετινής σεζόν. Η Βαλένθια νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης με 99-73, κάνοντας το 2-0.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ταβάρες και Καμπάτσο με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Ντούμπλιεβιτς και Τόμπει με 24 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 19-17,  39-44, 53-68, 73-99