Εφές – Ζενίτ 69-73: Ο Πάνγκος… άλωσε την Πόλη

Μπαμ με το… καλημέρα στην νέα Euroleague, με την Ζενίτ, με έναν εξαιρετικό Κέβιν Πάνγκος (23 πόντοι) να… αλώνει το Σινάν Ερντέμ με 73-69 , δίνοντας στην Αναντολού Εφές να καταλάβει πως άλλο η περσινή σεζόν ανήκει στο παρελθόν.

Η Ζενίτ φρόντισε να αιφνιδιάσει τους Τούρκους, καθώς προηγήθηκε με 9-4 και 15-10 στο 10’, η Εφές αντεπιτέθηκε, όμως το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ, μέχρι το καλάθι του Μοερμάν στα 33’’, που διαμόρφωσε το 26-26 του ημιχρόνου.  Ο Αταμάν δεν θα ήταν καθόλου ικανοποιημένος με τους παίκτες του σε αυτό το πρώτο μισό, με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να επιστρέψουν.. μεταμορφωμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο, τρέχοντας ένα επιμέρους 14-5 μέσα στο πρώτο τρίλεπτο για το 40-31, με την Αναντολού να κρατά το υπέρ της σκορ μέχρι το φινάλε της περιόδου (54-49).  Οι Ρώσοι, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και με τους Πόιθρες και Πάνγκος, πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ με 69-67, 1’36’’ πριν το φινάλε.  Σίνγκλετον και Σίμον αστόχησαν σε τρίποντα για την Αναντολού Εφές, ο Πάνγκος με δύο βολές έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην Ζενίτ (71-67), με τους Ρώσους να πανηγυρίζουν μια σπουδάια εκτός έδρας νίκη με 73-69.

Ο Κέβιν Πάνγκος ήταν... όλα τα λεφτά για την Ζενίτ, έχοντας 23 πόντους και επτά ασίστ, με τον Ρίβερς να προσθέτει 14, ενώ για την Αναντολού Εφές, ο Μίτσιτς είχε 17 πόντους και εννιά ασίστ, ο Σιμον 14 και ο Μπομπουά 12.

Τα δεκάλεπτα:  10-15, 26-26, 54-49, 69-73