Μπάγερν Μ. – Ολυμπιακός 84-80: Έντουαρντς και Μπούκερ… σκότωσαν τους «ερυθρόλευκους»

Όπως και το παιχνίδι με  την Εφές, έτσι και αυτό στο Μόναχο,   εξελίχθηκε σε θρίλερ   για τον Ολυμπιακό, με την κατάληξη,  όμως, να είναι η ίδια.  Η Μπάγερν, με πρωταγωνιστές τους Έντουαρντς (30 πόντοι) και Μπούκερ (20 πόντοι), εκμεταλλεύτηκε το «μπλακ  άουτ» των Πειραιωτών,  στα μισά της τέταρτης περιόδου και με την νίκη της με  84-80, τους έριξε στο 2-3.

Με τέσσερις σερί πόντους του Μουστάφα Φαλ, για το 0-4, ξεκίνησε η αναμέτρηση  του Μονάχου. Ο Έντουαρντς πέτυχε το πρώτο καλάθι των γηπεδούχων (2-4), όμως ο Ολυμπιακός συνέχισε να… κτυπά από την ρακέτα (2-6). Ένα 5-0 από τους Ομπστ και Φόγκτμαν, έβαλε την Μπάγερν για πρώτη φορά μπροστά με 7-6,  ενώ ο Έντουαρντς ανέβασε το σερί των Γερμανών στο 7-0 (9-6). Το καλάθι του Φαλ για το 11-8, έβαλε τέλος στο σερί 9-0 των γηπεδούχων, ενώ τέσσερις σερί πόντοι του Βεζένκοβ, έφεραν το ματς στον πόντο (13-12). Ο Παπανικολάου με τρίποντο ισοφάρισε στους 15 πόντους, όμως ο Μπούκερ απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 18-15. Βεζένκοβ και Παπανικολάου έβαλαν τον Ολυμπιακό και πάλι μπροστά με 19-18, όμως η Μπάγερν έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 20-19, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν μόλις 1/7 τρίποντα.

Ο ΒΙλντόσα ξεκίνησε… ζεστός το δεύτερο δεκάλεπτο και με πέντε σερί πόντους και μία ασίστ για το καλάθι του Ράιτ, έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 26-24. Ο Νέιπιερ απάντησε με τρίποντο για το νέο βαυαρικό προσπέρασμα (28-26), οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να αστοχούν σε λέι απ, με την Μπάγερν να ξεφεύγει με τέσσερις πόντους (32-28), όπως Πίτερς και Ράιτ,. με ένα 5-0, έγραψαν το 32-33. Το τρίποντο του Ντόρσεϊ για το 32-36, ανέβασε το σερί των Πειραιωτών στο 8-0, ενώ ο Βιλντόσα, με νέο τρίποντο για το 32-39, έφερε το σερί στο 11-0. Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό, με τον Ράιτ να καρφώνει για το 32-41, ο Πίτερς πέτυχε το 32-43, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να τρέχει ένα σερί 15-0 από το 32-28 και έπειτα.

Με καλάθι του Γουάιλερ Μπαμπ για το 34-43, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της «SAP Garden Arena». Βεζένκοβ και Γουάιλερ Μπαμπ με τρίποντα, ανέβασαν το σκορ στο 37-46, όμως ο Παπανικολάου έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό στο +12 (37-49). Ένα 5-0 από τους Έντουαρντς και Γουάιλερ Μπαμπ… ροκάνισε την διαφορά στους επτά πόντους (42-49), ενώ ο Αμερικανός της Μπάγερν, με γκολ – φάουλ έριξε ακόμα περισσότερο την διαφορά (45-49). Ακόμα ένα… τρελό καλάθι του Έντουαρντς, ανέβασε το σερί της Μπάγερν στο 10-0, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε απόσταση βολής (47-49), τον ίδιο, όμως, να υποκύπτει στο τρίτο του φάουλ στο ματς. Το τρίποντο του Γουόκαπ για το 47-52… ξεκόλλησε τους «ερυθρόλευκους»,  όμως νέο τρίποντο του Μπούκερ, μείωσε σε 52-54. Ο Φουρνιέ πήρε το τέταρτο φάουλ του Γουάιλερ Μπαμπ, ο Βεζένκοβ έβαλε την βολή, μετά την τεχνική ποινή του Χέρμπερτ (55-57), ενώ ο Φουρνιέ, με ένα δικό του σετ βολών, πέτυχε το 55-59. Ο Γάλλος αστόχησε σε εύκολο λέι απ, με τον Νέιπιερ να πετυχαίνει ένα πολύ δύσκολο καλάθι για το 57-59, νέο λει απ του Έντουαρντς ισοφάρισε το παιχνίδι σ τους 59 πόντους,  όμως ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με +2 (59-61).

Ο Ράιτ με κάρφωμα για το 59-63, έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους Πειραιώτες, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου.  Ο Έντουαρντς με τρίποντο μείωσε και πάλι στον πόντο (64-65), ενώ ακόμα ένα δικό του καλάθι, έβαλε την Μπάγερν μπροστά με 66-65. Δύο μεγάλα τρίποντα των Ντόρσεϊ και ΜακΚίσικ, στέλνουν τον Ολυμπιακό στο +5 (66-71), όμως ένα γρήγορο 4-0 από τους κορυφαίους των γηπεδούχων, Μπούκερ και Έντουαρντς, έφερε το 70-71. Οι Βαυαροί  ανέβασαν το σερί τους στο 9-0  για  το 75-71, με  τον  Μπαρτζώκα  να καλεί σε τάιμ  άουτ. Ο Ντόρσεϊ με 1/2 βολές μείωσε σε 75-72, όμως το αντιαθλητικό φάουλ του ΜακΚίσικ στον Μπούκερ, έδωσε στην Μπάγερν την ευκαιρία να ξεφύγει με 79-72.  Ο Γουόκαπ με τρίποντο για το 79-75 κράτησε ζωντανό τον Ολυμπιακό, ενώ μετά από λάθος χωρίς πίεση των γηπεδούχων, ο Ντόρσεϊ με ακόμα ένα τρίποντο, μείωσε στον πόντο (79-78). Ο Νέιπιερ, όμως, πέτυχε ένα τεράστιο τρίποντο για το 82-78, ο Φαλ με κάρφωμα μείωσε σε  82-80, ο Νέιπιερ αστόχησε σε τρίποντο, όμως το ίδιο και ο Βεζένκοβ για την προσπέραση. Ο Έντουαρντς υπέπεσε σε βήματα στα 35’’, όμως η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον Βεζένκοβ, που είδε την στεφάνη  να… βγάζει το τρίποντο του, για να έρθει ο Έντουαρντς με 2/2 βολές στα 11’’  για το 84-80, να… κλειδώσει την νίκη της Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 32-43, 59-61, 84-80

Οn fire: Απίστευτη εμφάνιση από τον Κάρσεν Έντουαρντς, που σταμάτησε στους 30 πόντους

Ξεχώρισαν: Εξαιρετικός  ο Μπούκερ με 20 πόντους, ενώ  ο Γουάιλερ Μπαμπ  είχε 10 πόντους, εννέα ασίστ και έξι ριμπάουντ. Για τον Ολυμπιακό, ο Βεζένκοβ είχε 16 πόντους και επτά ριμπάουντ και ο Ντόρσεϊ  12 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +12  για τον Ολυμπιακό (34-46) στο 22’

Διαιτητές: Χόρντοβ, Κόρτες, Λαουριναβίτσιους