Φενέρμπαχτσε-Παναθηναϊκός 76-81: Μεγάλο διπλό για τους πράσινους δια χειρός Σλούκα

Ο Παναθηναϊκός αν και είδε το προβάδισμά του να εξανεμίζεται στα τελευταία λεπτά, έδειξε χαρακτήρα και με μεγάλα σουτ του Σλούκα πανηγύρισε την νίκη με σκορ 81-76. Έτσι οι πράσινοι έφτασαν την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, με την Φενέρ να πέφτει στο 3-2.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και με πρωταγωνιστές τους Οσμάν, Ναν και Γκραντ έκλεισε την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με σκορ 21-15. Οι συνεχόμενοι πόντοι του Λορένζο έδωσε στους πρασίνους διψήφιο προβάδισμα (15-25). Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τα συνεχόμενα τρίποντα των Μέλι και Μπιμπέροβιτς στους τέσσερις πόντους (24-28), με τους φιλοξενούμενους με τα συνεχόμενα σουτ έξω από τα 6.75 να αυξάνουν την διαφορά και πάλι σε διψήφιες τιμές στο τέλος του ημιχρόνου (35-46).

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός συνέχιζε στο ίδιο τέμπο σε επίθεση και άμυνα. Η ομάδα του Αταμάν έβρισκε επιθετικές λύσεις κυρίως από το ζωγραφιστό και με τα καλάθια των Γιουρτσέβεν και Ερναγκόμεθ έκλεισε την τρίτη περίοδο όντας μπροστά 62-54. Τα συνεχόμενα τρίποντα των Μπιμπέροβιτς και Χολ και το γκολ φάουλ του Κόλσον έφεραν τούμπα το ματς με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα με σκορ 70-65 με το ρολόι να δείχνει τρία λεπτ΄α για το τέλος του ματς. Ο Σλούκας μίλησε στα κρίσιμα και μαζί με τον Λεσόρ έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στους πράσινους (73-78), με τους πρωταθλητές Ευρώπης να το εκμεταλλεύονται μέχρι το τέλος του ματς και να κάνουν ένα τεράστιο διπλό με σκορ 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 35-46, 54-62, 76-81

On fire: Ο Ναν με 15 πόντους

Ξεχώρισαν: Από τους γηπεδούχους ο Μπιμπέροβιτς με 16 πόντους και έξι ριμπάουντ και ο Μπάλντγουιν με 14, ενώ από τους πράσινους ο Λεσόρ έκλεισε το ματς με 14 πόντους και ο Σλούκας με 13

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +13 των πρασίνων (47-60) , στο τέλος της τρίτης περιόδου