Αρμάνι-Εφές 84-96: Άνετο διπλό με πλουραλισμό στο σκοράρισμα

Η Εφές πάτησε το γκάζι στο τέλος και πανηγύρισε την νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 96-84 . Για τους Τούρκους αυτή είναι η τρίτη τους νίκη στην διοργάνωση, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 1-4.

Oι Τούρκοι έκαναν ότι ήθελαν την άμυνα της Αρμάνι στην αρχή του παιχνιδιού και με μπροστάρηδες τους Οσμάνι και Πουαριέ πήραν διψήφιο προβάδισμα (16-4) όπου και το εκμεταλλεύτηκαν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (11-23). Στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να χτυπούν μέσα στην ρακέτα με τον Σμιτς και τον Οτούρου και αύξησαν την διαφορά τους στους 20 πόντους (17-37). Οι Ιταλοί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και πήγαν στα αποδυτήρια όντας πίσω με 21 πόντους διαφορά (25-46).

Στο δεύτερο μέρος, η Αρμάνι βελτιώθηκε σε επίθεση και σε άμυνα. Λέντει και Σιλντς έβαλαν την μπάλα στο καλάθι, οι άμυνες έσφιξαν για τους Ιταλούς,  η διαφορά έπεσε πολύ γρήγορα και η Αρμάνι έφτασε να μειώσει στους τέσσερις 52-56. Οι Τούρκοι ευστόχησαν σε δυο τρίποντα με τον Σμιτς και τον Μπομπουά και αν’εβασαν το χάντικαπ και πάλι στους 10 πόντους (56-66), με τον Αρμόνι Μπρουκς με δικό του τρίποντο να διαμορφώνει το 59-66 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η Αρμάνι δεν μπόρεσε να αντιδράσει και με τα τρίποντα των Τόμπσον και Σμιτς και την κυριαρχία του Πουαριέ η διαφορά ανέβηκε στους 14 πόντους (65-79, 34:00). Oι Τούρκοι διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμά τους μέχρι τα τελευταία λεπτά και πανηγύρισαν μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με σκορ 96-84.

Για τους Ιταλούς ξεχώρισαν οι Μίροτιτς με 29 πόντους και ακολούθησε ο Λέντει με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους ο Μπράιαντ τελείωσε το ματς με 19 πόντους και ο Τόμπσον με 17 πόντους και 7 ασσίστ.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 25-46, 59-66, 84-96