Ερυθρός Αστέρας – Μπαρτσελόνα 94-98: Απόδραση στην παράταση από το Βελιγράδι με… δήμιο Πάντερ

Απίστευτη ματσάρα στο Βελιγράδι, με την Μπαρτσελόνα φεύγει με το «διπλό» από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα με στην παράταση, σπάζοντας το αήττητο των γηπεδούχων. Ο πρώην Παρτιζάνος Κέβιν Πάντερ, με τρίποντα – μαχαιριά στα τελευταία λεπτά της κανονικής περιόδου, όσο και της παράτασης, αλλά και με κλέψιμο και καλάθι στο φινάλε του έξτρα πενταλέπτου… εκτέλεσε την πρώην άσπονδη αντίπαλο του. Στο 3-1 και οι δύο ομάδες.

Συγκλονιστικό το παιχνίδι του Βελιγραδίου σε όλη την διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι – χέρι στο πρώτο του ημίχρονο, όπως δείχνει το 47-44. Η «Belgrade Arena» πήρε… φωτιά λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, όταν και ο Μπολομπόι με τρίποντο στο 28’ έγραψε το 65-56, όμως η Μπαρτσελόνα αποδείχθηκε… πολύ σκληρή για να πεθάνει και με ένα επιμέρους 11-1, πέρασε μπροστά με 67-66. Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι εξελίχθηκε σε… γκραν κινιόλ, ο Ντος Σάντος με 2/2 βολές πέτυχε το 82-80 στα 72’’, ο Λαπροβίτολα με 1/2 βολές στα 64’’ μείωσε σε 82-81, με τον πρώην Παρτιζάνο, Κέβιν Πάντερ, με τρίποντο στα 9’’ να πετυχαίνει το 82-84. Ο Αστέρας… έσωσε το ματς στο φινάλε με τον Ντος Σάντος να ισοφαρίζει σε 84-84, στέλνοντας το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί ο Πάντερ με νέο τρίποντο πέτυχε το 86-87, ενώ ακόμα ένα τρίποντο του Πάρκερ έφερε το 88-90. Ο εκπληκτικός Ντος Σάντος, με γκολ – φάουλ έβαλε και πάλι τους Σέρβους μπροστά με 91-90, ενώ ο ίδιος, μετά από φάουλ του Πάρκερ, με ακόμα ένα σετ βολών,  πέτυχε το 93-90. Ο Λαπροβίτολα με τρίποντο έφερε και πάλι το ματς στην ισοπαλία (93-93), με τον Πάντερ με τρίποντο – μαχαιριά στα 53’’ να γράφει το 93-96. Ο Νέντοβιτς υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στον Σατοράνσκι στα 35’’, ο Λαπροβίτολα νικήθηκε από την άμυνα των Σέρβων, με τον Πάντερ, όμως, να νικά και αυτός στην άμυνα τον Γκεντράιτις στα 9’’. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε ακόμα μία τελευταία επίθεση λίγων δευτερολέπτων, ο Ντος Σάντος με 1/2 βολές μείωσε σε 94-96, με τον Μπολομπόι να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ, τον Πάντερ, όμως, να το παίρνει το… πορτοφόλι και με καλάθι στον αιφνιδιασμό να διαμορφώνει το τελικό 94-98.

Απίστευτος Πάντερ με 26 πόντους και τεράστια καλάθια, τόσο στο φινάλε της κανονικής περιόδου, όσο και της παράτασης. 19 πόντους πρόσθεσε ο Βέσελι και 13 ο Πάρκερ, ενώ από πλευράς Αστέρα, ο Ντος Σάντος είχε 23 πόντους και ο Κάλινιτς 19.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 47-44, 66-63, 84-84 (κ.δ) 94-98 (παρ)