Μακάμπι-Αναντολού Εφές 93-91: Ο Χορντ της χάρισε τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα

Σε ένα ματς-θρίλερ μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ έφτασε στη νίκη επί της Εφές Αναντολού με 93-91, μετά το καλάθι του Τζέιλεν Χορντ στα 3.1, ξεκινώντας με ιδανικό τρόπο την διαβολοβδομάδα της στην Euroleague.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό, αλλά τους φιλοξενούμενους να πατούν καλύτερα στο παρκέ, χτίζοντας μια διαφορά 9 πόντων (15-24 στο 9’), με πρωταγωνιστή τον Πουαριέ που είχε ήδη σκοράρει 10 πόντους. Ωστόσο, η Μακάμπι με ένα επί μέρους 8-0 κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στον πόντο, για το 23-24 της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα, χωρίς καμία από τις δύο να έχει την δυνατότητα να χτίσει διαφορά. Τόσο οι παίκτες του Κάτας αλλά και του Μιγιάτοβιτς ανέβασαν αρκετά τον ρυθμό, φτάνοντας σε υψηλό σκορ ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια ισόπαλες μετά το buzzer-beater λέι-απ του Νουόρα για το 52-52.

Στην επανάληψη, οι Τούρκοι κατάφεραν να ανοίξουν τη ψαλίδα μετά τα μέσα της περιόδου, φτάνοντας στο +8 (64-72 στο 28’), με τους Νουόρα και Πουαριέ να αποτελούν σταθερές λύσεις στην επίθεση. Οι Ισραηλινοί ωστόσο δεν πτοήθηκαν, με τους Λι και Χορντ να «μαζεύουν» το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου, κρατώντας την Μακάμπι σε απόσταση αναπνοής, για το 72-74.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Λι πήρε το «όπλο» του και με τρία δικά του καλάθια, έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της περιόδου (80-74 στο 35’). Η Εφές όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και κατάφερε να επανέλθει, φτάνοντας τη διαφορά στο καλάθι με τον Λάρκιν, 2 λεπτά πριν τη λήξη για το 88-86. Τα τελευταία δύο λεπτά ήταν ένα πραγματικό θρίλερ, με την ομάδα της Κωνσταντινούπολης να ισοφαρίζει δύο φορές, έχοντας απάντηση στο μεγάλο σουτ του Μπλατ με δικό της τρίποντο από τον Νουόρα για το 91-91, 28’’ πριν το τέλος. Η Μακάμπι, στην δική της τελευταία επίθεση έδωσε την μπάλα στον Λι, ο οποίος βρήκε τον Χορντ που με λέι-απ στα 3.1 πριν τη λήξη έδωσε προβάδισμα 2 πόντων στους γηπεδούχους. Στην τελευταία φάση του ματς ο Λάρκιν αστόχησε σε τρίποντο και δεν κατάφερε να «κλέψει» το ματς, με το 93-91 υπέρ της Μακάμπι να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 52-52, 72-74, 93-91