Ρεάλ Μ. – Παρτιζάν 93-86: Στην τελευταία περίοδο ήταν πραγματική… Βασίλισσα

Ένα 15-0 που μετέτρεψε το 68-66 του 31΄ σε 83-66 στο 34’, ήταν αυτό που έριξε στο… καναβάτσο την Παρτιζάν και επέτρεψε στην Ρεάλ να φτάσει στο 93-86 και στην πρώτη της νίκη στην Euroleague. Στο 0-2 έπεσε το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την Παρτιζάν να ξεκινά με ένα γρήγορο 5-0, φτάνοντας μέχρι το +7 (8-15), την Ρεάλ, όμως, να επιστρέφει άμεσα, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ ισόπαλο στους 24 πόντους. Η μάχη συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, Ντεκ και Ράταν Μέις έφεραν την Ρεάλ στο 40-33, ο Ταβάρες κράτησε την Ρεάλ στο +6 (46-40), ο Ιμπάκα πέτυχε το 48-42, όμως ένα 5-0 των Μπράουν και Τζόουνς μείωσε στον πόντο για την Παρτιζάν (48-47), προτού ο Ιμπάκα σε… νεκρό χρόνο, διαμορφώσει το 50-47 του ημιχρόνου.

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Ρεάλ, χάρη σε προσωπικούς πόντους του Μούσα, να ξεφεύγει εκ νέου με +8 (57-49), την Παρτιζάν, όμως, να επιστρέφει και πάλι (61-59). Καμπάτσο και Ντεκ έγραψαν το 68-62, με τον Ντέιβις να μειώνει σε 68-64, με το φινάλε του δεκαλέπτου. Ο Μπράουν με 2/2 βολές έφερε την Παρτιζάν και πάλι σε απόσταση βολής (68-66), όμως κάπου εκεί η Ρεάλ… θύμισε την ομάδα που πέρσι έφτασε μέχρι τον τελικό του Βερολίνου, έτρεξε ένα 15-0 για το 83-66, με πρωταγωνιστές τους Μούσα και Ράταν Μέις και δεν ξανακοίταξε πίσω.  Παρά τους επτά συνεχόμενους πόντους του Κάρλικ Τζόουνς για το 83-73, η Ρεάλ δεν ένιωσε σε καμία στιγμή… καυτή την ανάσα των Σέρβων, φτάνοντας στην νίκη με 93-86.

Με έξι διψήφιους παίκτες και τον Ιμπάκα πρώτο σκόρερ με 15 πόντους, τελείωσε το ματς η Ρεάλ, ενώ για την Παρτιζάν, ο Κάρλικ Τζόουνς είχε και αυτός 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 50-47, 68-64, 93-86