Eρυθρός Αστέρας-Μπασκόνια 78-71: 2/2 για τους ερυθρόλευκους του Σφαιρόπουλου

Ο Ερυθρ΄ος Αστέρας βρέθηκε σε πολύ καλό βράδυ,έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και  νίκησε χωρ΄ις να δυσκολευτεί ιδαίτερα την Μπασκόνια με σκορ 78-71 και διπλασίασε έτσι τις νίκες του στην Euroleague.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν καταπληκτικός έξω από τα 6.75 και με πέντε τρίποντα στο πρώτο εξάλεπτο του αγώνα προηγούταν 18-10, με την Μπασκόνια δια χειρός Μονέκε και Ρογκαβόπουλου να απαντά και να μειώνει σε 25-20 στο τέλο του δεκαλέπτου. Οι Σέρβοι άρχισαν το δεύτερο δεκάλεπτο καταπληκτικά και σε άμυνα και σε επίθεση. Νέντοβιτς και Μίτροβιτς βρήκαν λύσεις στην επίθεση και ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιες τιμές (36-24). Οι συνεχόμενες εύστοχες βολές του Σεντεκέρσκις και του Χολ μείωσαν σε 42-34 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, Κάλινιτς και Κάναν ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε διψήφια διαφορά (50-38) με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να κρατά αυτό το διψήφιο προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου (59-49). Ένα 6-0 στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου αύξησε την διαφορά στους 16 πόντους (65-49). Ένα 13-1 της Μπασκόνια δια χειρός Ρογκαβόπουλου και Χολ είχε ως αποτέλεσμα οι Βάσκοι να ρίξουν την διαφορά στους τέσσερις πόντους (66-62) με το ρολόι να δείχνει τέσσερα λεπτά για το τέλος του παιχνιδιούν. Τα τρίποντα όμως του Κάναν και του Κάλινιτς ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στους 8 πόντους (76-68)  με τους Σέρβους να μένουν ψύχραιμοι στις εύστοχες βολές και να πανηγυρίζουν την δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες στη Euroleague με σκορ 78-71.

Από τους Σέρβους ξεχώρισαν οι Κάναν με 19 πόντους και 2 ασσίστ και Μπολομπόι με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από τους Βάσκους ο Μονέκε είχε 19 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ ο Χολ σταμάτησε στους 13.

Τα δεκάλεπτα: 25-20,42-34,59-49,78-71