Βίρτους – Εφές 67-76: Λάρκιν και Μπομπουά… ξεκλείδωσαν το «διπλό»

Τρία τρίποντα των Λάρκιν και Μπομπουά, που μετέτρεψαν το 56-57 σε 56-66, ήταν αυτά που έκαναν την διαφορά στην αναμέτρηση της Βίρτους με την Εφές και επέτρεψαν στην Αναντολού να περάσει νικηφόρα από την Μπολόνια και να ξεκινήσει με το δεξί την φετινή Euroleague.

Μοιρασμένο το πρώτο μισό της αναμέτρησης της Μπολόνια, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα δεκάλεπτο και μάλιστα με το ίδιο σκορ (21-15). Η Εφές μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 13-7 στο 4’, όμως στο επόμενο εξάλεπτο, η Βίρτους… έσφιξε την άμυνα της και με ένα δικό της επιμέρους 14-2, έκλεισε το δεκάλεπτο με +6 (21-15). Δύο βολές του Ντιούφ έφεραν τους Ιταλούς στο 24-17, όμως η Εφές επέστρεψε και με τρίποντο του Λάρκιν ισοφάρισε σε 27-27. Ένα 7-0 της Βίρτους της έδωσε εκ νέου σημαντικό προβάδισμα επτά πόντων (34-27), όμως, δε αντίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο, στο δεύτερο η Αναντολού ήταν αυτή που το έκλεισε με ένα 9-2, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ισόπαλες στους 36 πόντους.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν ένας μονόλογος για την Εφές, που με πρωταγωνιστή τον Μπράιαντ, έτρεξε ένα 11-0 που την έφερε μπροστά με 47-36. Η Βίρτους, όμως δεν άφησε το παιχνίδι να της ξεφύγει. Το αντίθετο, μάλιστα, καθώς, με πρωταγωνιστές τους Μόργκαν και Σενγκέλια, έτρεξε ένα εντυπωσιακό 14-2, που την έφερε μπροστά με 50-49, με τους Ιταλούς να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 52-51, χάρη σε κάρφωμα του Κορντινιέ. Η μάχη συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με τους Πουαριέ και Μπομπουά να δίνουν εκ νέου προβάδισμα στην Εφές (54-57). Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Λάρκιν, που με δύο συνεχόμενα τρίποντα (συν ένα του Μπομπουά), έφεραν την Αναντολού στο +10 (56-66). Μόργκαν και Κορντινιέ έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την μεγάλη επιστροφή της Βίρτους (64-71), όμως οι Τούρκοι δεν έδειξαν… τάσεις αυτοχειρίας, φτάνοντας στην δίκαιη νίκη με σκορ 67-76.

14 πόντοι και εννέα ριμπάουντ ήταν ο απολογισμός του Οτούρου, με τον Λάρκιν να έχει 11 πόντους και τον Μπράιαντ 12. Για την Βίρτους, Κορντινιέ και Σενγκέλια είχαν 16 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-36, 52-51, 67-76