Μονακό-Αρμάνι Μ.93-80: Αγώνας δυο ταχυτήτων

Με το δεξί και με εμφατικό τρόπο άνοιξε την σεζόν η Μονακό που υπέταξε την Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 93-80 παίζοντας σε πολύ μεγάλα διαστήματα πολύ ωραίο και ομαδικό μπάσκετ.

Με σπασμένα τα φρένα μπήκε η Μονακό στο παιχνίδι εναντίον της Αρμάνι Μιλάνο με τους γηπεδούχους να αποκτούν ήδη από το 7’ διψήφια διαφορά με πρωταγωνιστές τον Τζέιμς και τον Τζαιτέ και συντηρούν την διαφορά μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (22-10). Τα συνεχόμενα τρίποντα του Στραζέλ και του Οκόμπο ανέβασαν το σκορ στους 19 πόντους διαφορά (36-17) με τους Ιταλούς να μειώνουν στους 14 (38-24) με τον Σίλντς και τον Λεντέι . Οι Μονεγάσκοι «έβαλαν» μπρος και πάλι τις μηχανές στα τελευταία δυο λεπτά του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια οντας μπροστά στο σκορ με 47-26.

Τα συνεχόμενα τρίποντα των Μίροτιτς και  Ρίτσι μείωσαν την διαφορά στους 14 πόντους για τους Ιταλούς (53-39,24’). Ντιαλό και Κορκμάζ ανέλαβαν δράση και αύξησαν την διαφορά στους 22 πόντους (66-44) με την Αρμάνι με ένα 5-0 να μειώνει σε 66-49 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Τα συνεχόμενα τρίποντα των Μπρουκς και Σιλντς και οι βολές του Μίροτιτς έριξαν το ματς μετά από πολύ ώρα σε μονοψήφια διαφορά (77-68, 35:20). Οι Μονεγάσκοι ξανά βρήκαν απαντήσεις  και πολύ γρήγορα ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιες τιμές , η Αρμάνι δεν μπόρεσε να αντιδράσει και γνώρισε την ήττα με σκορ 93-80.

Από την Μονακό ξεχώρισε ο Ντιαλό με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ και ακολούθησε με 14 πόντους και 4 ασσίστ ο Οκόμπο. Από πλευράς Ιταλών ο Μπρουκς είχε 16 πόντους ,ενώ με Ντιμιτρίγιεβιτς και Λέντει σταμάτησαν στους 11.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 47-26, 66-49, 93-80