Εφές-Μακάμπι 89-66: Παράσταση για ένα ρόλο στο εναρκτήριο ματς του τουρνουά "Π. Γιαννακόπουλος"

Η Αναντολού Εφές ήταν ανώτερη και με ένα πολύ δυναμικό δεύτερο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση πήρε άνετα τη φιλική νίκη απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 89-66, έχοντας σε πολύ καλό βράδυ τον Νταν Οτούρου, στην αυλαία του Τουρνουά "Παύλος Γιαννακόπουλος".

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση με αναγνωριστικό ρυθμό, μένοντας κοντ΄α στο σκορ, με την Εφές να έχει μια διαφορά ενός πόντου (21-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους παίκτες να πατούν καλύτερα στο παρκέ του Παναθηναϊκού Σταδίου, οι δύο ομάδες παρέμειναν πολύ κοντά στο σκορ, με τους Τούρκους να διατηρούν τη βραχεία κεφαλή του ενός πόντου, με το αποτέλεσμα ημιχρόνου να είναι 39-38 υπέρ της Εφ΄ες.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μιγιάτοβιτς μπήκε με το πόδι στο γκάζι και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Ισραηλινούς, οι οποίοι δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν το υψηλό "τέμπο" των παικτών της Εφές, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στο +18 για το 71-53. Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον ρυθμό να πέφτει και από τις δύο πλευρές, με την ομάδα του Κάτας να μην έχει απάντηση στα "όπλα" της Τουρκικής ομάδας, με το τελικό 89-66 να ολοκληρώνει την πρώτη αναμέτρηση που διεξήχθη στο Καλλιμάρμαρο για το τουρνουά "Παύλος Γιαννακόπουλος".

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 39-38, 71-53, 89-66