Παναθηναϊκός - Μπάγερν 86-69: Επιβλητική πρεμιέρα στην Κύπρο για τους πράσινους

Εξαιρετικός και κυριάρχος ήταν ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα του στο τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» καθώς επικράτησε άνετα της Μπάγερν Μονάχου με σκορ 86-69.

Το 3/3 στα φιλικά προετοιμασίας έκανε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε της Μπάγερν με σκορ 86-69 στο τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης».

Πολ΄υ δυνατό ξεκίνημα έκαναν οι πράσινοι από το πρώτο και όλας δεκάλεπτο με τον Οσμάν και τον Γιουρτσέβεν να αναλαμβάνουν δράση με το καλημέρα και να διαμορ΄φωνουν ήδη διψήφια διαφορά (18-8). Στην συνέχεια οι πράσινοι με πρωταγωνιστή τον Γκριγκόνις κράτησαν το επιμέρους προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (43-28).

Η εικόνα των πρασίνων ήταν η ίδια και στο δεύτερο μέρος , δεν ένιωσαν καθόλου απειλή και με πρωταγωνιστή τον Γιουρτσέβεν οι πράσινοι διατήρησαν τα ηνία του ματς και διαμόρφωσαν το τελικό 86-69.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους πράσινους ήταν ο Γιουρτσέβεν με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ και τον ακολούθησε ο Γκριγκόνις με 12 πόντους και ο Ναν με 11.

Για την Μπάγερν ξεχώρισε ο Νέπιερ με 17 πόντους και 7 ασσίστ και ακολούθησαν οι Μπαμπ και Έντουαρντς με 10 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα:18-8, 43-31, 62-51, 86-69