Μπασκόνια – Ερυθρός Αστέρας 87-85: Το έκανε θρίλερ στο φινάλε

Η Μπασκόνια προηγήθηκε με 84-74 στα 109’’, όμως είδε τον Ερυθρό Αστέρα να τρέχει ένα 11-1, για το 85-85 στα 9’’. Τον τελευταίο λόγο, όμως, είχε ο Σεντεκέρσκις, που με 2/2 βολές, έγραψε το 87-85 και αφού ο ασταμάτητος για τους Σέρβους, Γκεντράιτις, αστόχησε στο σουτ της νίκης. Εξαιρετικός ο Ρογκαβόπουλος με 14 πόντους.

Με… σπασμένα τα φρένα μπήκαν στο παιχνίδι οι Βάσκοι, αναλαμβάνοντας από νωρίς τα ηνία του ματς (18-11), κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +8 (26-18). Δύο τρίποντα των Χάουαρντ και Ρογκαβόπουλου, έφεραν την Μπασκόνια στο +11 (32-21), ο Μονέκε σημείωσε το 52-39, όμως ένα μίνι 4-0 των Σέρβων έφερε το 52-43 του ημιχρόνου.  Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, όμως Μπολομπόι και Μίτροβιτς έφεραν τον Αστέρα σε απόσταση βολής (62-59), ενώ ο Γκεντράιτις με γκολ – φάουλ ισοφάρισε σε 62-62. Η Μπασκόνια, όμως, δεν έχασε την ψυχραιμία της και με ένα 5-0 από τους Σεντεκέρσκις και Κόντι Μίλερ – ΜάκΙνταιρ, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 67-62, ενώ το τρίποντο του Ρογκαβόπουλου για το 70-62, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έχρισε και πάλι… αφεντικό τους γηπεδούχους. Συνεχόμενα τρίποντα των Σεντεκερσκις και Ρογκαβόπουλου διατήρησαν την Μπασκόνια στο +10 (84-74), οι Σέρβοι δεν τα παράτησαν και με ένα 8-0 μείωσαν στο καλάθι στα 25’’ (84-82), ο Μαρίνκοβιτς με 1/2 βολές πέτυχε το 85-82, όμως ο… καυτός Γκεντράιτις, με νέο τρίποντο, ισοφάρισε σε 85-85 στα 9’’. Οι Βάσκοι είχαν μία τελευταία επίθεση στο ματς, με τον Σεντεκέρσκις να κερδίζει το φάουλ από τον Μπολομπόι στα 7’’ και με δύο βολές να πετυχαίνει το 87-85. Ο Γκεντράιτις αστόχησε στο τρίποντο της νίκης για τον Αστέρα, με την Μπασκόνια, έστω και…ασθμαίνοντας στο φινάλε, να φτάνει στην νίκη με 87-85 που την φέρνει στο 8-5, έναντι 4-9 των Σέρβων.

18 πόντους και οκτώ ριμπάουντ είχε ο Σεντεκέρσκις, με τον Χάουαρντ να προσθέτει 17, ενώ ο Μονέκε… άγγιξε το double – double, με 15 πόντους και εννιά ριμπάουντ. Εξαιρετικ΄ή εμφάνιση από τον Ρογκαβόπουλο με 14 πόντους. Για τον Ερυθρό Αστέρα, 24 πόντους είχε ο Γκεντράιτις, που αστόχησε, όμως, στο σουτ της νίκης, με τον Μπολομπόι να έχει 14, τον Τεόντοσιτς 13, ενώ ο Μίτροβιτς είχε οκτώ πόντους, 16 ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 52-43, 67-62, 87-85