Βαλένθια– Μπασκόνια 84-98: Χάουαρντ και Μονέκε… κατάπιαν τις «νυχτερίδες»

Με μια καταπληκτική τέταρτη περίοδο (14-31)  και με τους Μάρκους Χάουαρντ και Τσίμα Μονέκε να μην έχουν αντίπαλο, η Μπασκόνια πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βαλένθια, επικρατώντας στον ισπανικό… εμφύλιο με 98-84.

Εξαιρετικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες στο πρώτο μισό. Η Βαλένθια μπήκε δυνατά στο ματς, όπως δείχνει το 19-12 του 8’, όμως στο τελευταίο δίλεπτο, η Μπασκόνια απάντησε με ένα επιμέρους 2-8, φέρνοντας το ματς στον πόντο (21-20). Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι και στο δεύτερο οι «νυχτερίδες» ξεκίνησαν δυνατά, στέλνοντας την διαφορά στο +9 (31-22). Ίνγκλις και Ντέιβις έφεραν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για τους γηπεδούχους (35-25), ενώ ο Λόπεθ – Αροστέγκι έφερε την Βαλένθια για πρώτη φορά στο +11 (39-28). Το τρίποντο του Ρόιβερς έγραψε το 42-30, όμως η Μπασκόνια με ένα γρήγορο 6-0, έριξε την διαφορά στο μισό (42-36). Τρεις βολές του Χάουαρντ έριξαν ακόμα περισσότερο την διαφορά (44-39), ενώ ο Κοστέλο με γκολ – φάουλ έγραψε το 46-42. Το φινάλε, όμως, άνηκε στην Βαλένθια, που με τους Τζόουνς και Χάρπερ έτρεξε ένα 6-2, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 52-44.

Το β’ μέρος, όμως, άνηκε στην Μπασκόνια. Έξι συνεχόμενοι πόντοι του Χάουαρντ, με δύο τρίποντα, μέσα σε 51’’, έφεραν άμεσα τους φιλοξενούμενους σε απόσταση βολής (52-50). Ακόμα ένα τρίποντο του Μαρίνκοβιτς, έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία στους 55 πόντους, με τους Βάσκους να τρέχουν ένα επιμέρους 11-3. Η Βαλένθια, έστω και… ασθμαίνοντας, συνέχισε να κρατά το προβάδισμα στο σκορ, με τους Ντέιβις και Τζόουνς να γράφουν το 66-61 στο 28’. Κότσαρ και Μονέκε μείωσαν στον πόντο (66-65), με τις «νυχτερίδες», πάντως, να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με +3 (70-67). Η Μπασκόνια, όμως, είχε βρει ρυθμό στο παιχνίδι της, με το… προσπέρασμα να ήταν θέμα χρόνου. Ένα γκολ – φάουλ του Μονέκε και ένα τρίποντο του Χάουαρντ έφεραν το 70-73, με την Μπασκόνια να μην ξανακοιτάζει πίσω. Χάουαρντ, Μαρκίνκοβιτς και Κότσαρ έγραψαν ένα επιμέρους 2-10 για τοι 72-83, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 13 πόντους στο 36’ (74-87) και την Μπασκόνια να φτάνει στην νίκη με 98-84, που την φέρνει στο 6-5 και την Βαλένθια να πέφτει στο 5-6.

24 πόντους με έξι τρίποντα είχε ο Μάρκους Χάουαρντ, με τον Τσίμα Μονέκε να προσθέτει 19 πόντους με επτά ριμπάουντ, ενώ ο Μαρίνκοβιτς είχε 14 πόντους και ο Μίλερ – ΜάκΙνταϊρ 11 πόντους και 10 ασίστ.

Για την Βαλένθια, 16 πόντους είχε ο Οτζελέγε, με τους Τζόουνς και Ντέιβις να προσθέτουν από 13 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 52-44, 70-67, 84-98