Αλμπα Β. - Βιλερμπάν 68-73:Νικητές οι Γάλλοι στο ντέρμπι ουραγών

Η Βιλερμπάν επικράτησε της Άλμπα με 68-73 στο Βερολίνο και πέτυχε την δεύτερη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα.

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν φουριόζοι και πήραν αμέσως πολύ μεγάλη διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 15 πόντους (13-28).

Με ένα γρήγορο 7-0 σερί στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου η Άλμπα μάζεψε κάπως την κατάσταση και μάλιστα έφτασε την διαφορά στο καλάθι (35-37) με 1/2 βολές του Γουέτσελ. Το ημίχρονο έκλεισε με την Βιλερμπάν να προηγείται με 8 (35-43).

Οι Βερολινέζοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 20-5 στην τρίτη περίοδο και πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 55-53 υπέρ τους.

Αντιθέτως, στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλουξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 2-14 και προηγήθηκαν με 57-63. Η Άλμπα έφτασε την διαφορά στον πόντο (68-69) με καλάθι του Ολίντε. Όμως, αυτό ήταν το τελευταίο καλάθι των Γερμανών και οι Γάλλοι κέρδισαν με 68-73.

Για τους γηπεδούχους ο Τίμαν είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ για τους νικητές ο Καμπαρό είχε 19 και ο Ντε Κολό 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:13-28,35-43,55-53,68-73