Αρμάνι Μ.- Μακάμπι Τ.Α. 90-98: Οι Ισραηλινοί άλωσαν το Μιλάνο

Σκορ και θέαμα προσέφεραν οι ομάδες της Αρμάνι και της Μακάμπι στο πλαίσιο της εξ' αναβολής αναμέτρησης της δεύτερης αγωνιστικής , με την "ομάδα του λαού" να είναι πιο προσεκτική στις λεπτομέρειες και να φέυγει νικήτρια από την Ιταλία.

Δύο πρόσωπα είχε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του Μιλάνου. Στο πρώτο δεκάλεπτο η Αρμάνι, με όπλο το τρίποντο, σταμάτησε στους 32 πόντους (32-25), όμως στην δεύτερη περίοδο η Μακάμπι έσφιξε την άμυνα της, έκανε τρία περισσότερα κλεψίματα από τους γηπεδούχους, ροκανίζοντας την διαφορά στο καλάθι (52-50 στο 20’).

Η αντεπίθεση της Μακάμπι συνεχίστηκε και στο β’ μέρος, με τους Ισραηλινούς να παίρνουν κεφάλι στο σκορ στο φινάλε της τρίτης περιόδου (72-75), να εκμεταλλεύονται τα λάθη από πλευράς Αρμάνι, χτίζοντας διαφορά στην τελευταία περίοδο, την οποία και διατήρησαν μέχρι το φινάλε. Έτσι, το τελικό 90-98, φέρνει τους Ισραηλινούς σε θετικό πρόσημο (3-2), με την πανάκριβη Αρμάνι να… βουλιάζει στο 1-4. Εξαιρετικός ο Ριβέρο με 21 πόντους για την Μακάμπι, με τον Μπράουν να κάνει double – double με 20 πόντους και 12 ασίστ, ενώ ο Κόλσον πρόσθεσε 16 πόντους. Για την Αρμάνι, Μίροτιτς και Σιλντς είχαν 24 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Βόιτμαν είχε 18 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:32-25, 52-50, 72-75, 90-98