Πεναρόγια: «Είχαμε προβλήματα στο να περιορίσουμε τον Μήτογλου και τον Λεσόρ»

Λεσόρ και Μήτογλου έκαναν μεγάλη ζημιά στην Μπασκόνια, όπως τόνισε στις δηλώσεις του ο Ζοάν Πεναρόγια, μετά το φινάλε του αγώνα με τον Παναθηναϊκό.

Αναλυτικά:

«Κατ' αρχάς, συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, στο σταφ, στο ιατρικό τιμ. Είχαμε προβλήματα πριν από τον αγώνα. Νομίζω ότι παλέψαμε απέναντι σε μια σπουδαία ομάδα. Χρειαζόμασταν περισσότερη ενέργεια στο τελευταίο δεκάλεπτο. Είχαμε προβλήματα κατά τη διάρκεια του ματς στην άμυνα, στο να περιορίσουμε τον Μήτογλου και στον Λεσόρ, στο να ελέγξουμε τα ριμπάουντ όμως είμαι περήφανος για το παιχνίδι. Στις αρχές της τέταρτης περιόδου κάναμε 2-3 λάθη στη σειρά και ο Παναθηναϊκός έχτισε αυτοπεποίθηση για να κερδίσει τελικά τον αγώνα. Στο τέλος, το πρόβλημα που είχαμε απέναντι στους ψηλούς και στο να κοντρολάρουμε τα ριμπάουντ. Μπήκαμε κουρασμένοι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Είχαμε προβλήματα στο τέλος με παίκτες όμως ο Μάνιον και ο Σεντεκέρσκις. Ο Παναθηναϊκός έχει παίκτες με ποιότητα και ταλέντο, είχε βάθος στο ρόστερ, δεν καταφέραμε να περιορίσουμε τον Παναθηναϊκό στο ζωγραφιστό».