Παρτίζαν- Ερυθρός Αστέρας 88-86: Ασπρόμαυρος ο ευρωπαϊκός εμφύλιος

Η Παρτίζαν, χάρη σε μια εκπληκτική 4η περίοδο που σημείωσε 35 πόντους , επέστρεψε από το -11 του 35' και κέρδισε τον ευρωπαϊκό εμφύλιο απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα με σκορ 88-86. Πρώτος σκόρερ για τους ασπρόμαυρους ο Αβράμοβιτς με 14 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπολομπόι με 16 πόντους.

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα της Παρτίζαν στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Ερυθρό Αστέρα , με την ομάδα του Ζοτς να φτάνει μέχρι και το +15 (17-2) και να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά 22-13.

Στην δεύτερη περίοδο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν με την ομάδα του coach Σφαιρόπουλου να εχει επιθετικό πλουραλισμό πετυγχαίνοντας 29 πόντους φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (42-42).

Ο Ερυθρός μπήκε στο δεύτερο μέρος με τον ίδιο ζήλο και πάθος, όπως έκλεισε το παιχνίδι , βρέθηκε μπροστά στο σκορ και με διψήφια διαφορά διαμορφώνοντας το 53-65.

Στο τέλος η καυτή έδρα της Stark Arena έδωσε την ώθηση στους γηπεδούχους και κάποια μεγάλα καλάθια του Αβράμοβιτς και του Πάντερ σε συνδυασμό με την ψυχραιμία του Λέντει από την γραμμή της φιλανθρωπίας (ευστόχησε στις 4 τελευταίες βολές) επέτρεψαν στην Παρτιζάν να κάνει το μεγάλο comeback και να φτάσει στην νίκη με σκορ 88-86.

Εξαιρετικός ο Αβράμοβιτς με 14 πόντους, με τον Λεντέι να ακολουθεί με 13, ενώ για τον Ερυθρό Αστέρα, ο Χάνγκα είχε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 42-42, 53-65, 88-86