Φενέρμπαχτσε-Βιλερμπάν 101-86: Νίκη με ανατροπή από το -18 για τους κίτρινους

Η Φενε΄ρμπαχτε νίκησε με ανατροπή την Βιλερμπάν με 101-86 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-1, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έχουν τέσσερις ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Η Βιλερμπάν έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στον αγώνα και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-16). Παρά την πίεση της Φενέρμπαχτσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι "ασπρόμαυροι" βρήκαν λύσεις και πήγαν την διαφορά μέχρι τους 18 πόντους στο 15' λεπτό (43-25). Η γαλλική ομάδα προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-42).

Η ομάδα του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη έκανε ένα απίστευτο αγώνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-15, προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-70). Η Φενέρμπαχτσε ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 29-16, νίκησε εντός έδρας την Βιλερμπάν με 101-86.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Γουίλμπεκιν και Μπιμπέροβιτς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Τζάκσον με 15 πόντους, με τους Ντε Κολο και Λοβέρν να βάζουν από έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 16-28, 42-55, 72-70, 101-86