Βαλένθια – Μακάμπι 75-66: Συνεχίζουν αήττητες οι «νυχτερίδες»

Με... σπασμένα τα φρένα συνεχίζει η Βαλένθια, που ξεπέρασε το εμπόδιο της Μακάμπι με 75-66, πετυχαίνοντας την 3η νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές. Στο 1-1 έπεσε η Μακάμπι (έχει ένα παιχνίδι λιγότερο), δύο 24ωρα πριν την επίσκεψη της στο ΟΑΚΑ για το ματς με τον Παναθηναϊκο.

Η Μακάμπι πατούσε καλύτερα στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, μετατρέποντας το 6-4 σε 6-12. Κόλσον και Ριβέρο έγραψαν το 13-17, όμως η Βαλένθια τελείωσε το δεκάλεπτο με ένα σερί 5-0, που την έφερε μπροστά με 18-17. Οι “νυχτερίδες” ανέβασαν το σερί τους στο 9-0, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (22-17), όμως Κόλσον και Γουέμπ απάντησαν με ένα 5-0 για το 22-24. Όπως, όμως και στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι και στο δεύτερο, η Βαλένθια κρατουσε τα... καλύτερα για το τέλος, με τους Ισπανούς να κλείνουν το πρώτο μισό μπροστά με +4 (33-29).

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα της Μακάμπι στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Ισραηλινούς, με πρωταγωνιστή τον Κόλσον, να τρέχουν ένα επιμέρους 3-11, που μετέτρεψε το -4 σε +4 (36-40). Η απάντηση της Βαλένθια, όμως, ήταν καταιγιστική, με τους Ισπανούς να τρέχουν ένα δικό τους 14-0, που τους έφερε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (50-40). Μπράουν και Νίμπο με ένα γρήγορο 0-4 μείωσαν σε 50-44, με την Μακάμπι να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο, όντας στο -6. Τουρέ και Τζόουνς έφεραν τους γηπεδούχους στο +12 στο 34' (60-48), όμως η Μακάμπι δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με ένα επιμέρους 8-1, μείωσε στους 5 (61-56), βάζοντας... φωτιά στο ματς. Το τρίποντο του Κόλσον για το 65-61, μείωσε ακόμα περισσότερο την διαφορά, ενώ ακόμα ένα τρίποντο του Μπλατ έγραψε το 67-64. Δυο βολές του Ντέιβις ανέβασαν την διαφορά στους 5 πόντους για την Βαλένθια (69-64), ακολούθησε μια πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων, με τον Ίνγκλις, με ακόμα ένα ζευγάρι βολών (71-64) να... τελειώνει το ματς. Έτσι, με το τελικό, 75-66, η Βαλένθια έκανε το 3Χ3, ενώ η Μακάμπι έπεσε στο 1-1 (έχει ένα παιχνιδι λιγότερο).

Ο Ίνγκλις με 11 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς νικητών, με τους Κλαβέρ και Ντέιβις να ακολουθούν με 10 έκαστος. Για την Μακάμπι, 20 πόντους είχε ο Κόλσον και 13 ο Μπράουν.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-29, 50-44, 75-66